Neuveriteľné šťastie v nešťastí mal 42-ročný Marián, ktorý bol v Taliansku usvedčený z vraždy a odsúdený na 18 rokov za mreže. Trvalo dva roky, kým sa mu podarilo dokázať nevinu. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo.

Marianová nočná mora sa začala v auguste 2010, kedy ho v neprítomnosti odsúdil súd v Ríme na 18 rokov väzenia za to, že mal v decembri 2009 pri hádke niekoľkokrát udrieť sklenenou fľašou po hlave opitého Poliaka A. Artura. Obeť mal potom ešte kopať a mlátiť, keď už ležala na zemi a nemohla sa brániť.
Marián bol ale tou dobou na Slovensku a o vražde ani následnom súdnom konaní nemal vôbec potuchy. „Je to úplný nezmysel, pretože s manželom sme boli v tom čase doma a navyše druhý deň ráno o pol ôsmej bol u lekára, na čo je aj doklad. Ako by sa mohol vrátiť za tak krátku dobu z Ríma domov? Veď autom sa to nedá zvládnuť skôr ako za 12 hodín a lietadlom neletel, pretože o tom na letisku nie je žiadny záznam,“ bránila vtedy Mariána jeho zúfalá manželka Alena (39).

Marián bol navyše v Taliansku naposledy sedem rokov pred vraždou. Pobýval tam niekoľko rokov až do roku 2002 a počas tej doby stratil doklady a mal nejaký problém s políciou. Prečo mu po toľkých rokoch pripísali vraždu cudzinca, ale netuší.

Keď Marián v Taliansku nenastúpil do výkonu trestu, bol na neho v roku 2015 vydaný európsky zatykač. „Ale veď to som ani nemohol, pretože som o ničom nevedel. Netušil som nielen to, že som bol odsúdený za vraždu na tak vysoký trest, ale ani to, že sa voči mne vôbec nejaké súdne konanie vedie,“ vysvetlil pre týždenník Plus JEDEN deň. Slovenské súdy ale po zatknutí požiadal o vydanie, aby mohol dokázať svoju nevinu.

„Celé to bolo pripravené tak, aby som sa už nemohol nikde odvolať. Nemohol som si zohnať dobrého obhajcu, ktorý by vzal môj prípad. Nakoniec mi jedného našla naša ambasáda, bola to mladá advokátka takmer bez praxe. Ja som bol pre ňu vlastne prvý prípad. Ona bola aj na návšteve u predsedu Najvyššieho súdu, ktorý jej po asi hodine a pol povedal, že nechápe, ako sa toto mohlo stať. To vo mne vzbudilo nádej, že sa spravodlivosti predsa len dočkám,“ opísal.

Mariánovi nakoniec pomohla hlavne svedectvo slovenských lekárov, ktorí potvrdili, že v čase vraždy v Taliansku byť nemohol. „Mal som síce všetky dôkazy, ktoré hovorili v môj prospech, lenže prokuratúra sa všemožne snažila, aby som tam zostal a trest si odsedel. Klamstvá, ktorými ma obvinili, prekrývali ďalšími klamstvami,“ dodal Marián, ktorý sa na slobodu dostal až 1. júla 2017.

Slovák na taliansky súdny systém nešetrí kritikou a obáva sa, že nie je prvý ani posledný, komu sa niečo podobné prihodilo. „Viem, že tam je množstvo ľudí poslaných, rovnako ako ja, za mreže neprávom. Taliansky hovorím plynule, takže som sa o tom nielen dočítal, ale dozvedel aj zo správ a mojich skúseností pri styku s inými väzňami. To, že som sa dostal na slobodu, je preto takým malým zázrakom,“ dodal.

Mariánov prípad až nápadne pripomína ostro sledovanú kauzu vraždy britskej študentky Meredith Kercher v roku 2007, za ktorú bola v roku 2009 na 26 rokov odsúdená jej spolubývajúci Amanda Knox z USA. Dva roky potom ale odvolací súd obžalovanú oslobodil a Knox odišla radšej z Talianska domov. Súd ju nakoniec oslobodil v plnom rozsahu.