Z vojny sa vrátilo deväť synov, hoci boli ranení alebo väznení

1092

Je to ako z filmu. Do prvej svetovej vojny odišlo deväť synov pani Sáry Hanscobmovej. Nikto by neveril, že sa všetci z krvavých bitúnkov zákopovej vojny vrátia späť domov.

Deväť bratov Hanscombových a ich matka uprostred

Sara Hanscombová, vdova z juhovýchodného Londýna, videla, ako do vojny v Európe odchádza osem ich synov. Deviaty takisto slúžil v armáde, avšak priamo v Británii.


Bert Hanscombe sa vyznamenal v bitke pri Loos

Ich vojnové osudy boli pohnuté. Seržant Bert Hanscombe bojoval v roku 1915 v bitke pri Loos a bol zajatý Nemcami. Z nemeckého zajatia sa mu však podarilo spoločne so siedmimi ďalšími mužmi uniknúť. Dostal záslužnú medailu. Tridsaťšesť ročný George Hanscombe, sám otec siedmich detí, bol v roku 1917 dokonca vyhlásený za nezvestného, ​​čo bolo väčšinou to isté, ako by bol vyhlásený za mŕtveho.

Najstaršie plastiky vyzerali desivo, ale vojakom vracali tvár

Až po vojne sa zistilo, že bol iba strelený do boku a skončil v nemeckom zajatí. James Hanscombe bol zasiahnutý do hlavy v roku 1916 a znovu o rok neskôr, ako zázrakom však obe zranenia prežil. Richard Hanscombe slúžil ako spojka medzi veliteľmi a za ťažké delostrelecké paľby pobehoval medzi zákopmi, aby doručil rozkazy.

List od kráľa Juraja V.

Po vojne sa všetci bratia, ktorí dohromady utrpeli 21 zranení, zišli doma. Kráľ Juraj V. zaslal ich matke osobný list, v ktorom oceňuje vlastenectvo a statočnosť, ktorú celá rodina vo vojne preukázala. Sarah sama priznala, že nikdy neverila, že sa všetci vrátia späť domov. Bohužiaľ ona sama sa z ich prítomnosti príliš dlho netešila, pretože čoskoro po vojne zomrela.

Bert Hanscombe v roku 1921 odhaľoval vojnový pamätník

Amerika útočila na iné krajiny v prospech „jej“ korporáciám, hovorilo sa tomu banánová vojna