Zadržovaný Američan Miller dostal v KĽDR šesť rokov v pracovnom tábore

235

Dvadsaťštyriročný Miller bol zatknutý tento rok v apríli, keď údajne po prílete do Severnej Kórey roztrhal svoje turistické vízum a požiadal o azyl. 

„Spáchal nepriateľský akt voči KĽDR, keď vstúpil na územie Severnej Kórey a predstieral, že je turista,“ uvádza sa vo verdikte. Podľa súdu mal Miller v úmysle nechať sa zadržať a zažiť na vlastnej koži život vo väzení, aby potom mohol podať správu o tom, ako sú v KĽDR dodržiavané ľudské práva, napísala agentúra AP.

Prokuratúra tiež uviedla, že Miller pri vstupe do krajiny colníkom lživo oznámil, že má k dispozícii tajné informácie o pôsobení americkej armády v Južnej Kórei.

Súdne vypočutie trvalo 90 minút. Miller sa vzdal práva na obhajcu a verdikt je už právoplatný, pretože súd vylúčil možnosť akéhokoľvek odvolania. Práca v tábore vraj má poslúžiť na „prevýchovu“ odsúdeného.

Očakáva sa, že v blízkej dobe bude pred súd postavený tiež ďalší zadržovaný americký občan Jeffrey Fowle. Ten sa podľa japonských médií previnil tým, že v jednom severokórejskom nočnom klube nechal bibliu. V KĽDR, ktorá je ateistická a uctieva iba svojho vodcu, je pritom propagácia kresťanstva zločin. 

Tretí Američan, misionár kórejského pôvodu Kenneth Bae, si v Severnej Kórei odpykáva v pracovnom tábore pätnásťročný trest za údajnú snahu rozvrátiť tento totalitný komunistický štát.

Začiatkom septembra Miller a ďalší dvaja zadržiavaní Američania požiadali Washington, aby vyslal do Severnej Kórey svojho predstaviteľa, ktorý by pomohol zariadiť ich prepustenie. Biely dom potom uviedol, že prepustenie trojice považuje za prioritu.