Zakáže Ester Ledeckej Český lyžiarsky zväz pretekať? Vydieranie podpisom reprezentačnej zmluvy

717

Horký spor panuje medzi dvojnásobnou olympijskou šampiónkou Ester Ledeckou a Zväzom lyžiarov ČR. Snehová obojživelníčka sa ani po dlhodobom vyjednávaní nedohodla na podpise reprezentačnej zmluvy a má strach, že ju zväz nenechá pretekať na prípravných pretekoch v Čile. Alpský úsek odmieta, že by niečo také hrozilo.

„Vo štvrtok som odletela na tradičný tréningový kemp do Čile, kde sa chcem zúčastniť aj niekoľkých pretekov. Tak ako každý rok. Lenže Zväz lyžiarov ČR sa mi vyhráža blokáciou prihlášky na tamojšej preteky, ktoré by som rada išla. Sú pre mňa dobrým testom pred štartom sezóny,“ hovorí Ledecká. „V Čile budem určite veľa trénovať. A ak nebudem môcť pretekať? Nie, to sa dúfam nestane. Šéfovia Zväzu lyžiarov predsa nie sú moji nepriatelia a hlavne – sú tu na to, aby podporovali lyžovanie. „

Kariéru Ledeckej v minulosti do značnej časti financovala jej rodina, ktorá podľa otca Janka Ledeckého investovala 12 miliónov korún /500tisíc eur/, a osobní sponzori. Zároveň je šampiónka zapojená do systému štátnej podpory športu. Aby mohla nastúpiť do novej sezóny, musí mať podpísanú reprezentačný zmluvu. Na jej podobe sa ale obe strany nemôžu dohodnúť.

„Zväz teraz chce po Ester podpis zmluvy, ktorá je síce asi výhodná pre zväz, ale rozhodne nie pre Ester, beztoho aby za to dostala zodpovedajúcu protihodnotu. Mrzí nás, že sa zväz znížil na vydieranie formou zákazu pretekania,“ uviedol David Trávníček, šéf agentúry Sport Invest, ktorá Ledecký zastupuje.

Zväzoví funkcionári sa ku kauze nechceli príliš vyjadrovať pred utorňajšom zasadnutím výkonného výboru organizácie. Šéf alpského úseku Ladislav Forejtek však poprel, že by zväz bránil Ledeckej pretekať.