Zdravotníčka v USA, ktorá odmietala karanténu kvôli Ebole, môže medzi ľudí

867

Hickoxová sa v západnej Afrike starala o pacientov s ebolou a po návrate do USA jej úrady nariadili karanténu. Ošetrovateľka s ňou však nesúhlasila.

Podľa dohody, ktorú zástupcovia štátu Maine s Hickoxovou podpísali v jej domovskom meste Fort Kent, sa bude musieť ošetrovateľka pozorovať a okamžite hlásiť prípadné príznaky choroby. Inak sa ale smie voľne pohybovať na verejnosti.

Hickoxová po prílete zo Sierra Leone strávila víkend v nútenej izolácii v štáte New Jersey. Povinnú karanténu mali nariadenú všetci zdravotníci, ktorí sa vrátili z oblastí, kde je ebola. Hickoxová, ktorá nevykazuje žiadne známky choroby, sa proti karanténe ostro ohradila a podarilo sa jej dosiahnuť toho, že bola prevezená do Maine. Izoláciu ale naďalej považovala za obmedzovanie osobných práv a súd jej dal nakoniec za pravdu.

Nútenú karanténu pre zdravotníkov vracajúci sa zo západnej Afriky zaviedlo niekoľko amerických štátov vrátane New Yorku, New Jersey či Kalifornií.

Biely dom varuje pred zbytočnou panikou, ktorá by mohla odradiť lekára a ošetrovateľa od ciest do postihnutých oblastí, kde je ich pomoc potrebná.

Pre nútenú karanténu humanitárnych pracovníkov po návrate zo západnej Afriky sa v nedávnom prieskume vyjadrilo 75 percent Američanov.

Globálne sa počet nakazených ebolou zvýšil už na 13 703. U niektorých prípadov sa však môže zatiaľ jednať len o podozrenie z nakazenia, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Bilancia mŕtvych sa zatiaľ zastavila na 4 922 mŕtvych.