„Židia, sprchujte sa,“ vyzýval hostí švajčiarsky hotel. Izrael chce tvrdý trest

871

Niekoľko hostí hotela Paradies zverejnilo na Facebooku fotografie vývesiek, ktorých obsah spôsobil rozruch. Dozvedela sa o nich aj izraelská vláda, ktorá následne podala na hotel oficiálnu sťažnosť. Chce nechať hotel zatvoriť a požaduje odsúdenie tohto konania. Manažérka hotela pritom tvrdí, že chcela len vyhovieť všetkým. Len to nešťastne spísala.

Manažérka Ruth Thomannová uviedla, že výber jej slov nebol vhodný. Prvé upozornenie znelo nasledovne: „Naši židovskí hostia, muži, ženy aj deti, žiadame vás, aby ste sa osprchovali pred tým, ako pôjdete do plaveckého bazéna. Ak budete pravidlá porušovať, bude vám prístup do bazéna odmietnutý.“

Ďalšie cedule visela v kuchyni, Židov znovu oslovovala „naši židovskí hostia“. A tentoraz im oznamovala, že do mrazničky majú prístup len dopoludnia od 10 do 11, alebo popoludní od 16.30 h do 17.30 h. „Náš tím si neželá byť v jednom kuse vyrušovaný, ďakujeme za vaše porozumenie.“

Izrael: To je rasizmus! „Židia, sprchujte sa,“

O prípade informovali izraelské noviny, v krajine vyvolal pobúrenie a vláda sa rozhodla konať. Námestníčka izraelského ministra zahraničia Cipi Chotovelyová označila inštruktáže hotela ako akt antisemitizmu toho najhoršieho typu. Izraelský veľvyslanec vo Švajčiarsku Jacob Keidar kontaktoval hotel a následne nahlásil Chotovelyovej, že vývesky boli odstránené. Námestníčke to ale nestačí a požaduje, aby sa švajčiarska vláda k situácii oficiálne vyjadrila.

Hovorca švajčiarskeho ministerstva zahraničia potvrdil, že dostal od Keidara výzvu, aby Švajčiarsko vydalo vyhlásenie, v ktorom bude uvedené, že krajina odsudzuje všetky formy rasizmu a antisemitizmu.

Manažérka: Napísala som to hlúpo

Thomannová v rozhovore pre švajčiarske noviny 20Minutes priznala, že to bola ona, kto vytvoril inkriminované vývesky. Ale že ani v najmenšom nie je antisemitka. „Bol to jednoducho nevhodný výber slov. Chyba.“ Uviedla, že hotel má momentálne veľa židovských klientov a ostatní hostia si sťažovali, že niektorí z nich sa nesprchujú pred tým, ako idú do bazéna a požiadali ju, aby s tým niečo urobila.

 „Napísala som tam niečo hlúpe,“ dodala, že mala vytvoriť všeobecnú správu, ktorá by zahŕňala všetkých hostí. Hotel je podľa všetkého veľmi populárne medzi ortodoxnými Židmi, pretože je schopný prispôsobiť sa všetkým ich potrebám, napríklad im umožňuje skladovať kóšer jedlo v špeciálnej mrazničke. Dobu prístupu im Thomannová obmedzila len preto, že sa mraznička nachádza v miestnosti pre zamestnancov a že chcela zabezpečiť, aby sa aj oni mohli v pokoji najesť.
Centrum Simona Wiesenthala, medzinárodná židovská organizácia pre ľudské práva, publikovalo kritický list. Požaduje v ňom, aby bol hotel uzavretý a aby bol manažérke udelený peňažný trest.