Zistíte, čo je peklo na zemi, varuje Francúzsko v klipe pred džihádistami

553

Francúzska vláda zverejnila na internete video, ktoré má mladých ľudí odradiť od sympatizovania s radikálmi na Blízkom východe. Takmer dvojminútový klip dáva do kontrastov vyhlásenia islamistov s realitou.

Video konfrontuje s častými vyhláseniami, ktorými sa islamisti podľa francúzskej vlády snažia nalákať mladých sympatizantov. „Povedia vám, že budete brániť správnu vec. V skutočnosti zistíte, čo je to peklo na zemi, kde každý umiera sám a ďaleko od domova,“ stojí vo videu, v ktorom sú premietané zábery na mŕtvych, ktorých islamisti zhadzujú do rokliny.

„Povedia vám, že založíte rodinu s jedným z ich hrdinov. V skutočnosti budete vychovávať svoje deti vo vojne a v terore,“ uvádza sa v ďalšej časti. V záberoch sa striedajú pohľady na oslavujúci vojakov so zábermi, kde sú ukrižovaní protivníci Islamského štátu.

Francúzsko sa snaží zabrániť regrutovanie mladých ľudí, ku ktorému dochádza často práve pomocou internetu. Podľa údajov BBC sa už viac ako 1 000 mladých Francúzov pridalo alebo plánuje pripojiť k extrémistickým skupinám v Sýrii a Iraku.

Video bolo na internete zverejnené tri týždne po útokov islamistov v Paríži, pri ktorých zabili 17 ľudí