Zvon i holubice. Japonsko si pripomína 70 rokov od atómovej bomby v Hirošime

935

    Prvé nasadenie tejto ničivej zbrane v dejinách pripravilo počas nasledujúcich mesiacov o život približne 140 000 ľudí.

    V Hirošime, prístavnom meste na západe Japonska, sa vo štvrtok zhromaždili desaťtisíce ľudí, aby minútou ticha uctili pamiatku obetí. Spomienkové ceremónie sa v hirošimskom pamätníku mieru neďaleko epicentra výbuchu zúčastnil aj premiér Šinzó Abe a predstavitelia zhruba stovky krajín okrem iného americká veľvyslankyňa v Japonsku Caroline Kennedyová a námestníčka amerického ministra zahraničia pre otázky kontroly zbrojenia Rose Gottemoellerová, uviedla AFP. Nasledovalo vypustenie desiatok holubíc ako symbolov mieru.

    Starosta Hirošimy Kazumi Macu v prejave označil atómovú zbraň za „absolútne zlo“ ​​a vyzval svet, aby podnikol kroky na odstránenie jadrových zbraní. Opätovne tiež vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu a ďalšie svetové predstaviteľov, aby Hirošimu a Nagasaki navštívili a pozreli sa na jazvy, ktoré tam útoky zanechali.

    Japonsko a Spojené štáty sú teraz blízkymi spojencami. Washington sa za jadrový útok nikdy oficiálne neospravedlnil a Gottemoellerová je podľa AFP najvyššie postaveným predstaviteľom USA, akého USA na každoročnú spomienkovú akciu vyslali.

    Japonsko si udalosti z augusta 1945 pripomína v čase, keď sa Abe a jeho konzervatívna vláda snaží pretlačiť nepopulárne návrhy zákonov, ktoré by japonských vojakov mohli poslať prvýkrát od druhej svetovej vojny do konfliktu.

    Návrhy, o ktorý teraz ide horná komora, naráža na tuhý odpor a Abeho podpora medzi voličmi klesla pod 40 percent. „Ako jediná krajina zasiahnutá jadrovou zbraňou … máme povinnosť vytvoriť svet bez jadrových zbraní,“ povedal Abe okolostojacim.