Belgicko: Štyria z desiatich by chceli krajinu s jedinou silnou vládou

361

V krajine, ktorej polarizované politické spektrum od polovice júna nedokáže vytvoriť vládu, je takýto postoj verejnej mienky neočakávaný, konštatuje denník. 
Ako to už býva zaužívané v Belgicku, rôzne časti krajiny sa vyjadrili k otázkam rôzne. Z Flámska by sa vrátilo k štátu, ktorého centrálna vláda by mala všetky právomoci, len 22 percent, 43 by chcelo voľnejšie federatívne usporiadanie s navýšenými právomocami pre regióny a komúny, kým rozdelenie krajiny podporuje 16 percent opýtaných. Vo frankofónnej časti krajiny je za návrat unitárneho štátu viac než polovica (51 percent), štvrtina (26 percent) chce federáciu a asi jeden z desiatich oddelenie (11 percent). Prieskum sledoval aj reakcie v hlavnom meste Brusel, ktorý sa javí v posledných rokoch ako „zem nikoho a každého“. Obyvatelia hlavného mesta, ktoré leží vo flámskej časti krajiny, sa podľa výsledkov prieskumu správajú ako Valóni – 50 percent z nich chce unitárny štát, 26 federáciu a 7 si želá separáciu.
Denník v analýze hľadá príčiny, prečo sa vynára práve takáto nálada v spoločnosti. Redaktori za tým vidia znechutenosť obyvateľstva z nekonečných politických rokovaní, chaotické a komplikované rozdeľovanie právomocí na rôzne úrovne, ale aj nostalgiu. Dodávajú, že za momentálnej situácie a vychádzajúc zo vzťahov medzi politickými stranami je scenár s jednotným štátnym aparátom, ktorý nepripúšťa suverenitu častí krajiny, nepredstaviteľný.
Anketári sa pýtali v sprievodných častiach prieskumu aj na to, čo by sa malo stať s Bruselom a jeho priľahlými časťami. Momentálne časť Flámska s narastajúcim vplyvom frankofónneho obyvateľstva v ňom sa navonok javí ako problematická časť krajiny. Neochota strán dohodnúť sa, komu má patriť Brusel ako volebný obvod, zapríčinila aj pád poslednej vlády v apríli tohto roka. Najviac Belgičanov sa stavia za ideu dosiahnuť spoločné flámsko-valónske riadenie v meste (31 percent), 26 percent podporuje jeho vyhlásenie za samostatný región podobný Flámsku a Valónsku. Za vytvorenie akéhosi absolútne na Belgicku nezávislého „európskeho dištriktu“ sa vyjadrilo len deväť percent respondentov, veľká časť (13 percent) však nevedela zaujať žiadne stanovisko.