Libra oslabila o viac ako pol percenta na 1,2757 USD, najnižšie od júna 1985. Už v pondelok jej kurz klesol o 1,3 percenta na minimum od začiatku júla a do blízkosti 31 ročného minima 1,2796 USD, kam zostúpil v dňoch po referende. Od hlasovania libra na dolár stráca asi 15 percent, uviedla agentúra Reuters.

Libra od pondelka reaguje na nedeľné vyhlásenie britskej premiérky Theresa Mayovia, podľa ktorej Británia formálne začne proces odchodu z Európskej únie najneskôr od konca marca budúceho roku. Mnohí investori sa obávajú, že vláda smeruje k takzvanému „tvrdému brexitu“, kedy by Británia opustila jednotný trh EÚ, aby si uchovala kontrolu nad imigráciou. To by mohlo vyvolať odchod radu bánk z Londýna a podkopať obchodné vzťahy s úniou.

Mayová chce do marca aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím začne rozhovory o vystúpení z EÚ. Trvať budú minimálne dva roky. Britský minister financií Philip Hammond v pondelok upozornil, že britská ekonomika bude počas rozhovorov čeliť otrasom a že ju zrejme čaká niekoľkoročné obdobie neistoty.