Celých 42 rokov trvalo kým chytili dvojnásobného vraha snúbencov. Vďaka slinám a spermiám

705

Ľudia z mesta Lakeville v americkom štáte Wisconsin žili 42 rokov vedľa vraha. O tom, že ich obľúbený sused Ray Vannieuwenhoven, v roku 1976 zabil v neďalekých lesoch  snúbencov, sa dozvedeli až keď údajného páchateľa zatkli policajti. Vyšetrovatelia usvedčili Raye na základe testu DNA. Vzorku im pritom podozrivý z dvojnásobnej vraždy sám dal na zlatom podnose.

Keď sa po mestečku Lakeville rozniesla správa o zatknutí jedného zo susedov, dnes 82ročného Raya Vannieuwenhovena, málokto tomu chcel uveriť. Muž, ktorému susedia nepovedali inak než „Starký Ray“, bol v susedstve známy ako vdovec, čo sa nahlas smial a bol manuálne zručný.

Vraha Lindy († 11) vypátrali po 46 rokoch! Pomohlo im k tomu DNA

Susedom vypomáhal ako hodinový manžel. Nikto s ním nikdy nemal zásadný problém. „Viem len toto – keď sa napil, správal sa ako pekný parchant,“ povedal denníku New York Post sused Fred. Ray ale podľa neho kvôli zdraviu už niekoľko rokov vôbec nepil. „Ľudia mali pocit, že je to dobrý, obyčajný človek. Proste normálny chlapík na dôchodku. Bolo jedno, s kým ste sa bavili, ale stačilo Raye spomenúť a každý hneď povedal: No áno, Starký Ray. Nemôžem tomu uveriť, „povedal agentúre AP Rayov známy Wayne Sankey. Nikto netušil, že „Starký Ray“ má na svedomí brutálnu dvojnásobnú vraždu, ku ktorej došlo neďaleko mesta pred 42 rokmi.

Mladí snúbenci Ellen Matheysová a David Schuldes sa 9. júla 1976 utáborili asi 40 kilometrov juhozápadne od Lakeville. Okolo bola len príroda a pokoj. To si však zamilovaný pár len myslel. Do ticha sa náhle ozval výstrel z loveckej pušky. Vrah nedal Dávidovi šancu. Zasiahol ho z 15 metrov do krku. Ellen sa dala na útek, páchateľ ju ale čoskoro dostihol a znásilnil. Potom ju zabil dvoma ranami do hrudníka.

Potápači našli pílu, ktorou bola pravdepodobne rozrezaná novinárka († 30) v ponorke

Vyšetrovatelia si lámali hlavu nad vrahovým motívom. Páchateľ snúbencom nezobral peniaze ani fotoaparát. V deväťdesiatych rokoch sa zdalo, že sú policajti vďaka objavom genetickej analýzy páchateľovi na stope, systém ale nedokázal DNA získané zo spermií z Elleniných šortiek priradiť k žiadnemu vzorky z databázy.

Zo slepej uličky sa kriminalisti dostali až v minulom roku, kedy kontaktovali laboratória Parabon NanoLabs vo Virgínii. Výsledok analýzy ukázal na štyroch možných páchateľov, išlo o Raya a jeho troch bratov. Zostávalo len získať od nich vzorky DNA a porovnať ich so spermiami z tela obete.

DNA prvého muža policajti získali z téglika od kávy, druhého zase z odpadkového koša. Ray svoj vzorka policajtom poskytol nevedomky dobrovoľne. Na začiatku marca na jeho dvere zaklopal zástupca šerifa s tým, že robí prieskum spokojnosti s prácou polície v oblasti. Ray vyplnil dotazník a vložil ho do obálky, ktorú olízal a zalepil. Policajti tak získali vzorku DNA z jeho slín.

Ray Vannieuwenhoven sa na súde prvýkrát objavil 22. marca. Sudca ho poslal do väzby a kauciu určil na milión dolárov (900tisíc eur). „Nevinný, nevinný, nevinný!“ Opakoval Ray, keď sa ho sudca opýtal, či je uzrozumený s obvinením z dvojnásobnej vraždy a znásilnenia. Nabudúce súd zasadne už 19. júna.

Krvavý masaker v Modranke! Manželov Jozefa a Adrianu našli ležať v kaluži krvi.

Správa o zatknutí údajného páchateľa potešila bratranca zastreleného Davida Shuldese. „Bohužiaľ mu to prechádzalo moc dlho,“ povzdychol si napriek tomu Kurt Schuldes.