Ceny domov v Spojených štátoch stúpli najrýchlejšie za 7 rokov

1089

Zaznamenali tak najprudšie tempo rastu za viac ako sedem rokov, oznámila analytická spoločnosť CoreLogic.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny zvýšili o 2,6 percenta. Rast tak vykazujú už 15 mesiacov za sebou. Ku stúpajúcemu záujmu Američanov o kúpu domov prispievajú zlepšujúce sa podmienky na trhu práce a nízke úrokové sadzby u hypotekárnych úverov. Ceny domov sa však podľa firmy CoreLogic stále nachádzajú približne 20 percent pod maximom z roku 2006.

Američania sú ochotní znovu investovať do bývania
Prieskum Michiganskej univerzity nedávno ukázal, že rastie počet Američanov, podľa ktorých je v súčasnosti vhodná doba na kúpu domu, pretože ceny a úrokové sadzby sa ešte len začínajú zvyšovať. Priemerná úroková sadzba pri 30-ročné hypotéky sa minulý týždeň podľa hypotekárne agentúry Freddie Mac vyšplhala na dvojročné maximum 4,46 percenta. Z historického hľadiska však zostáva na relatívne nízkej úrovni.

Analytici sa navyše domnievajú, že vyššie úroky pri hypotékach by oživenie na trhu s bývaním pravdepodobne nenarušili. Oveľa dôležitejším faktorom je podľa nich dostupnosť úverov pre potenciálnych kupcov.

Krach realitného trhu po prasknutí „bubliny“ neudržateľného boomu výstavby a cien viedol v rokoch 2007 až 2009 v USA k finančnej kríze a hlbokej ekonomickej recesii. Vlani to bolo prvýkrát od roku 2005 kedy obytná výstavba prispela k rastu americkej ekonomiky.