Čína: Polícia zadržala 13-ročného Američana, agitujúceho za zjednotenie Kóreí

469

Jonathan Lee z amerického štátu Mississippi si na známom pekinskom námestí Tchien-an-men rozvinul plagát s požiadavkou založenia detského mierového lesa v prísne stráženej demilitarizovanej zóne medzi Severnou a Južnou Kóreou. 
Mladý aktivista požadoval aj podpísanie mierovej dohody, ktorá by po vyše polstoročí ukončila kórejskú vojnu a odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Svojím protestom chcel upútať pozornosť čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa.
Po necelej minúte sa ho však „ujal“ neznámy muž, pravdepodobne policajt v civile, ktorý sa zmocnil plagátu a pokynul prítomným novinárom, aby sa rozišli. Spolu s ďalšími dvoma kolegami potom rýchlo odviedol Jonathana aj jeho matku preč. Obaja sa po niekoľkých hodinách vrátili do hotela, odkiaľ sa krátko nato odhlásili a odišli. Podľa filmára Joela Clarka z Leeovho sprievodu čínske úrady vyzvali Leea, jeho rodičov a sestru, aby ešte dnes opustili územie krajiny.
Americký chlapec sa neúnavne snaží presvedčiť lídrov Severnej a Južnej Kórey, Číny a USA, aby začali rokovania o znovuzjednotení Kórejského polostrova.
„Dúfam, že môj protest ich motivuje k tomu, že začnú skutočne rozmýšľať o mieri,“ uviedol Lee v piatkovom rozhovore pre agentúru Associated Press.
Neúnavný aktivista zaslal svoju mierovú výzvu formou listu prezidentovi USA Barackovi Obamovi, juhokórejskému prezidentovi I Mjong-bakovi aj severokórejskému vodcovi Kim Čong-ilovi. List čínskemu lídrovi sa mu však doručiť nepodarilo, preto sa rozhodol pre verejný protest na námestí Tchien-an-men.
Počas augustovej návštevy KĽDR Lee predstavil svoju víziu detského mierového lesa v hraničnej demilitarizovanej zóne. Chcel o nej osobne porozprávať aj Kim Čong-ilovi, stretnúť s ním sa mu však nepodarilo.