ENERGIA: Mesto Levice pripravuje predaj tepelného hospodárstva

634

„Deň pred zasadnutím však kuriér doručil ďalšie dve žiadosti od spoločností Fortunae, s.r.o. Levice a Eucal, s.r.o. Žilina. Týmto znemožnili priamy odpredaj Slovintegre, pretože ak je viacero záujemcov, musíme vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž,“ uviedol primátor. 
Hnuteľný a nehnuteľný majetok slúžiaci na výrobu a distribúciu tepla prenajalo v roku 2002 Mesto Levice na 15 rokov spoločnosti Fortunae,s.r.o. Jedným zo zakladateľov tejto spoločnosti bolo aj Mesto Levice, ktoré postupne odpredalo svoj obchodný podiel. Jediným vlastníkom firmy je spoločnosť Bronsson, s.r.o. so sídlom v Bratislave. Primátor tvrdí, že Fortunae dlhodobo neplní zmluvné podmienky. Podľa nich mala byť v rokoch 2002 až 2009 preinvestovaná suma 2.871.274 eur, v skutočnosti to bolo 1.106.601 eur. „Mesto nemá žiadnu možnosť ovplyvniť cenu tepla. V roku 2003 bola cena za gigajoul tepla 420 Sk. Na tento rok im Úrad pre reguláciu sieťových odvetví odsúhlasil 780 Sk za gigajoul. Ceny uvádzam v slovenských korunách pre lepšie porovnanie. V jednej z našich škôl sa cena tepla za posledných sedem rokov strojnásobila,“ uviedol primátor.
Mesto už v minulosti hľadalo spôsob, ako dosiahnuť zníženie cien tepla pre obyvateľov. Jednou z možností bola výstavba zdroja na biomasu. „Chceli sme požiadať o nenávratný finančný príspevok na jeho výstavbu, nedostali sme súhlas od Fortunae.“ V Leviciach v uplynulých rokoch pribudol paroplynový cyklus, ktorý vznikol pre potreby priemyselného parku. „V tomto energetickom zdroji vzniká prebytok tepla, ktoré je možné umiestniť na trh v levických domácnostiach. Prevádzkovateľ paroplynového cyklu, Slovintegra Energy, ponúka pripojenie svojich rozvodov na rozvody mesta. S Fortunae sa jej však dodnes nepodarilo dohodnúť,“ konštatuje Mišák. Podľa konateľa Fortunae Jána Pastiera je prepojenie rozvodov technicky nerealizovateľné. „Sme síce vlastníkom tepelných rozvodov, nemáme však zdroj. Keby sme mali zdroj aj rozvody, to je iná káva. No my sme si predali kone, zostal nám voz a nevieme, čo s ním,“ zhodnotil súčasný stav v tepelnom hospodárstve mesta primátor.
O vlastníkovi tepelného hospodárstva v Leviciach teda rozhodne verejná obchodná súťaž. Vyvolávaciu kúpnu cenu stanovili poslanci na 2,4 milióna eur. Ďalšími podmienkami sú stabilizácia cien tepla na minimálne päť rokov a v ďalších rokoch nárast cien len o hodnotu nárastu cien fixných nákladov, ako sú voda, elektrina či plyn. „Hlavným dodávateľom tepla v Leviciach bude ten, kto ponúkne nižšiu cenu tepla a vyššiu cenu za rozvody,“ zhrnul primátor. Podľa jeho názoru k súčasnej situácii nemuselo vôbec prísť, ak by Fortunae naplnila požiadavku mesta znížiť cenu tepla na úroveň výroby blokových kotolní. „Nie som zástancom predaja mestského majetku. No konkrétne tento majetok nemá zmysel držať, pretože sa rokmi znehodnocuje. Navyše nám vzniká skytý dlh. Dostávame síce ročný nájom 6 miliónov Sk, no tieto peniaze sa vždy na niečo použijú, neodkladáme ich. Za pár rokov bude potrebná rekonštrukcia či výmena niektorých častí, odhadujem za 30 až 70 miliónov, budeme si musieť brať úver. Ak prejde tento majetok do súkromných rúk, bude si musieť majiteľ rekonštruovať rozvody na vlastné náklady,“ uviedol primátor.