Fenka utiekla z veteriny a pol roka sa túlala. Našli ju až vo Švajčiarsku

1246

Deväťročná sučka nemeckého vlčiaka Rapunzel sa zabehla vo Frankfurte nad Mohanom a po takmer pol roku sa našla až vo Švajčiarsku. V Nemecku utiekla zrejme zo strachu pred zverolekárom.

Nakoniec sa v starostlivosti lekárov rovnako ocitla, ale v inej krajine a po 400 kilometrov dlhom blúdení. Pri kraji diaľnice ju v noci na piatok ťažko zranenú našli zdravotníci záchrannej služby mesta Zürich a bežnou sanitkou pre ľudí ju odviezli do bezpečia.

Rapunzel sa vraj nechcelo ísť k zverolekárovi v blízkosti Frankfurtu. Zvieraťu sa podarilo 15. augusta 2017 otvoriť dvere a utiecť od zverolekára medzi Frankfurtom a Aschaffenburgom. Podľa očitých svedkov sa sprvu vydala na správnu svetovú stranu smerom domov, ale príliš neskoro odbočila. Rodina z Hösbachu pri Frankfurte ju hľadala s pomocou internetu a novín. „Vždy, keď sme sa psa už vzdávali, bol niekde znova videný,“ hovorí jeho pani Jasmin Ehretová-Väthová.

 „Ako kosť a koža“ 

Štyridsaťjedenročná žena sa už s fenkou cez víkend vo Švajčiarsku opäť šťastne stretla. Rapunzel vraj bola kosť a koža. „Bola úplne utlmená prostriedkami proti bolesti, ale okamžite ma spoznala,“ povedala majiteľka, podľa ktorej Rapunzel predtým nikdy neutiekla.

Primár chirurgie z veterinárnej kliniky Curyšskej univerzity Philipp Schmierer svoju novú pacientku chváli. „Rapunzel je veľmi milá,“ tvrdí. „Všetko dobre znáša,“ dodal. Fena pritom bola operovaná kvôli krvácaniu sleziny a niekoľkonásobnej zlomenine panvovej kosti. Pravdepodobne ju zrazilo auto a v utorok ešte dostávala infúziu. V starostlivosti lekárov musí zostať ešte zhruba dva týždne. Schmierer verí, že bude úplne vyliečená.
Majiteľka psa bola rýchlo nájdená vďaka čipu, ktorý malo zviera na krku. Ehretovou-Väthovou najviac prekvapilo, ako ďaleko Rapunzel ušla. „Vlastne je úplne nešportová a zúfalo lenivá,“ tvrdí žena.