FINANCIE: Číňania hádajú, kde sa stratil guvernér centrálnej banky

601

Billboardy s neobľúbeným centrálnym bankárom sa stratili z námestí a ulíc z večera do rána. Údajne zmizol bez toho, aby zanechal po sebe nejaké stopy.
O zmiznutí guvernéra čínskej centrálnej banky píše veľa webových stránok. Údajne jeho investičná politika do amerických štátnych dlhopisov viedla k tomu, že Čína stratila zo svojich devízových rezerv 430 miliárd USD (335,94 miliardy eur). Údajne sa chcel vyhnúť trestu od vedenia strany a štátu a presídlil sa do Spojených štátov.
Čou sa skutočne už niekoľko dní neobjavil na verejnosti. V diplomatických kruhoch sa už šíria správy, že je na obzore vyostrenie sporu medzi Washingtonom a Pekingom o výmennom kurze jüanu. Promovaný systémový inžinier je pokladaný za jedného z najvplyvnejších finančných a menových expertov sveta. Aj keď v prípade kurzu jüanu má posledné slovo štátna rada, je názor bankára a predtým aj šéfa úradu pre burzový dohľad mimoriadne dôležitý.
Centrálna banka v minulých dňoch uverejnila fotografie, na ktorých je Čou spoločne s japonským ministrom pre finančné služby Šozaburom Džimim. Na ďalšej snímke ho vidieť v spoločnosti bývalého talianskeho ministra financií Tommasa Padou-Schioppu. Tokijské zdroje pravosť snímky s Ďžimim potvrdili.
Podľa texaskej agentúry Stratfor, ktorá sa špecializuje na analýzu politických udalostí, všetko nasvedčuje, že ide o politický komplot. Pekinskí cenzori blokujú aj hľadanie priezviska Čou na internete. Za neopodstatnený dôvod jeho zmiznutia sa pokladá strata miliárd dolárov z investícií do relatívne stabilných amerických štátnych dlhopisov v prípade, že výmenný kurz medzi americkou a čínskou menou je takmer stabilný.
„Tomu neveríme“, povedal šéf Stratforu George Friedman. Oveľa viac ho trápi to, že centrálny bankár bol napadnutý, lebo nemal podporu z najvyššieho straníckeho vedenia. Tvrdí sa, že Čou mal vysoké politické ambície, čo by nasvedčovalo, že v straníckom vedení sa vedie mocenský boj, uvádza Stratfor. Napokon v roku 2012 dôjde v Číne k zmene politického vedenia. Ale ani tak jednoducho sa v samotnej Číne neobľúbení centrálni bankári z ničoho nič nestrácajú.