Po nových zákonoch v Poľsku sa otvára diskusia o interrupciách aj u nás. Nový zákon síce tesne neprešiel, poslanci o téme ale naďalej diskutujú a verejná debata neutícha. So svojou vlastnou skúsenosťou sa preto rozhodla vystúpiť aj herečka Božidara Turzonovová (79), ktorá všetkých prekvapila: niekoľko interrupcií sama podstúpila!

Právne úpravy okolo umelého ukončenia tehotenstva sú v súčasnej dobe predmetom diskusií mnohých štátov. Jedným z nich je aj Slovensko, kde sa nedávno hlasovalo o novom zákone, ktorý by podmienky sprísnil. Ten síce tesne neprešiel, téma ale naďalej zostáva v spoločnosti živá.

K celej záležitosti sa teraz vyjadrila aj hviezda filmov Božská Ema (1979), Prameň života (2000) alebo Vratné fľaše (2007) či televízneho seriálu Panelák (2008), Božidara Turzonovová.

Herečka bulharského pôvodu priznala, že interrupcia sama v priebehu života podstúpila. „V prvom rade chcem povedať, že mám dve deti, dcéry, medzi ktorými je desať rokov rozdiel. Jedna sa narodila v roku 1963, druhá v roku 1973. Mám šesť vnúčat. Prvá dcéra má štyri deti, druhá dve. Keby sme mali byť rodina celkovo, ako to malo byť, bolo by nás doma osem. Chcem tým povedať, že počas tých desiatich rokov som bola štyrikrát gravidná,“ popísala otvorene pre denník Štandard.

V Poľsku štrajkujú proti interrupčnému zákonu.

 Zákaz  otehotnieť 

Turzonovová uviedla, že jej bolo po prvom pôrode dôrazne odporúčané, aby znovu neotehotnela. „Príbuzní môjho manžela boli lekári, prekonala som ťažkú ​​operáciu, išlo o vec, na ktorú sa predtým umieralo,“ zverila sa.

Krásnu Afričanku našli obesenú na strome, v hrudi mala bodnú ranu!

Pred tehotenstvom vraj bola veľmi štíhla a pri pôrode jej neodišla placenta. To často znamenalo otravu krvi a smrť. „Dieťa sa narodilo, matka zomrela. Tak tomu v minulosti často v tých prípadoch bývalo. Aj moja operácia bola náročná, niekoľko dní do mňa infúziou tiekla krv,“ popísala vážne problémy.

Turzonovová však po náročnom pôrode trikrát otehotnela. „Na tretíkrát, to si veľmi dobre pamätám, to už som musela pred komisiu. Bolo to pre mňa trápne, navyše predseda komisie bol otec môjho spolužiaka. Musela som im zdôvodniť, že to bolo kvôli práci,“ popísala zložité procesy.

Keď začala prvá dcéra chodiť do školy, otehotnela herečka znova. Vtedy si vraj s manželom povedali, že si teda dieťa nechajú a začali sa naň tešiť. V tom čase ale neexistovalo žiadne sono alebo ultrazvuk a po jednom predstavení Turzonovová zistila, že má problém.

Mnoho žien a dievčat zanedbáva očkovanie

 Ďalšie zdravotné  problémy 

Ponáhľala sa do nemocnice, kde musela nejaký čas zostať. „Môj 48-hodinový pobyt v nemocnici skončil veľmi nešťastne,“ zverila sa. O dieťa vtedy prišla.

Desať rokov po prvom pôrode otehotnela herečka opäť. „Znovu sa hralo predstavenie, pamätám sa, hrali sme Cid Pierra Corneillea. A znova som musela utekať do nemocnice na Šulekovú s úmyslom neodísť bez toho, aby som mala absolútnu istotu,“ uviedla.

Tehotnej kamarátke útočníčka vyrezala plod z tela 

V nemocnici dostala „oblbovák“ plegomazín a mesiac tam musela zostať ležať. „Také boli moje životné skúsenosti,“ popísala herečka. Nakoniec porodila druhú dcéru. S témou potratov tak vraj žila v podstate celú svoju mladosť a prežívala ju veľmi intenzívne. Keby ale interrupcia nepodstúpila, nemusela dnes byť medzi živými.