Dominik Hašek je v Rusku momentálne asi najkritizovanejším Čechom. Vyjadrenie bývalého vynikajúceho brankára, že by vedenie NHL malo v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu ukončiť zmluvy so všetkými ruskými hokejistami, vyvolalo v Rusku vlnu nevôle. Sovietsky šport označil olympijského šampióna z Nagana za „obyčajného nacistu“. Haška kritizoval napríklad aj majster sveta a dvojnásobný olympijský víťaz Alexander Koževnikov.

Päťdesiatsedemročný Hašek vyjadril svoj názor na twitteri v reakcii na vyhlásenie hviezdy Washingtonu Alexandra Ovečkina , ktorý patrí medzi veľkých podporovateľov ruského prezidenta Vladimíra Putina . V rozhovore so zámorskými novinármi Ovečkin uviedol, že je proti akejkoľvek vojne, Putina ale nekritizoval.

Srab, klamári. Hašek sa drsne pustil do Ovečkina kvôli Putinovi: Veď je to vrah!Len športovec? Kdeže. Ovečkin je Putinov symbol. A srab

„Čo? Nie je to len alibista, ale aj klamár! Každý dospelý človek v Európe dobre vie, že Putin je šialený zabijak a Rusko vedie vojnu proti slobodnej krajine a jej ľuďom. NHL musí okamžite prerušiť zmluvy všetkým ruským hráčom. Každý športovec reprezentuje nielen seba a svoj klub, ale aj svoju krajinu a jej hodnoty a činy,“ uviedol Hašek s tým, že pokiaľ to kanadsko-americká súťaž neurobí, bude nepriamo zodpovedať za mŕtvych na Ukrajine.

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí

Kritické slová dvojnásobného víťaza Stanleyho pohára sa podľa očakávania v Rusku stretla s veľkou nevôľou. „Veľký Dominátor so svojimi výzvami premenil na obyčajného nacistu. Za súčasnú situáciu na Ukrajine môžu v jeho očiach zrejme aj naši chlapci, ktorí mnoho rokov hrajú severoamerickú ligu. Ale je veľmi ťažké nájsť inú vinu, okrem toho, že sú to Rusi,“ uviedol Sovietskij Sport a poukázal na fakt, že aj medzi ruskými hokejistami panujú odlišné názory na politiku. Zatiaľ čo Ovečkin je obdivovateľom Putina, ďalší útočník Artemij Panarin je veľkým kritikom ruského prezidenta.

Ukrajina hlási ďalších mŕtvých vojakov, v Donbasu ich za deň zomrelo päť

Podľa ruského denníka nikto z hokejistov nepodporuje nič z toho, čo sa na Ukrajine deje a všetci chcú mier. „Ľudia ako Hašek sa ich ale snažia vymazať z normálneho života len preto, že patria k určitému národu,“ uviedol Sovietskij Sport a pripojil, že ruský (sovietsky) národ zachránil Haškových predkov pred nacistickým Nemeckom a aj vďaka miliónom padlých ruských vojakov mohol český brankár hrať v pokoji hokej.

Ukrajina zajala ruských výsadkárov. Sme tu omylom, hájili sa

Haška kritizoval aj bývalý reprezentačný útočník Koževnikov, ktorý spomenul, že keď bola v roku 1999 bombardovaná bývalá Juhoslávia, Hašek pôsobil v NHL. Do akcie NATO sa vtedy zapojili aj Spojené štáty americké. „Keby vtedy šiel za vedením Buffala a povedal, že odmieta hrať za americký klub kvôli bombardovaniu NATO, potom by dnes bral svoje slová vážne. Ale to sa nestalo. Zatiaľ čo bomby lietali na Belehrad, Čech si zarábal milióny,“ uviedol Koževnikov pre allhockey.ru.