HOSPODÁRSTVO: Európske podniky nie sú spokojné s prístupom na čínsky trh

604

Uvádza sa to vo výročnom dokumente Európskej obchodnej komory v Pekingu. V úvodnom vystúpení pred zverejním dokumentu predseda komory Jacques de Boisséson povedal, že sa dosiahol „malý pokrok v procese hospodárskeho sa otvárania“ krajiny.
Asi 1400 podnikov združených v komore žiada skončiť s reštriktívnymi a diskriminačnými procesmi pri certifikácii a pri poskytovaní licencií. Obavy vyvoláva aj nová politika, podľa ktorej bude dochádzať k vládnej podpore domácich podnikov a čínske inovácie budú mať prednosť pred zahraničnými. Opatrenia povedú k obmedzeniu prístupu zahraničných firiem na čínsky trh. Komora žiada, aby podniky z EÚ mali lepší prístup k verejným tendrom. Čína patrí medzi tie krajiny, v ktorých je ekonomická regulácia jedna z najprísnejších na svete.
Európska obchodná komora v Pekingu varuje, že ak Čína nezačne riešiť načrtnuté problémy, hrozí jej nebezpečenstvo, že nevyužije vhodné obdobie na to, aby svoju ekonomiku náležite pripravila na ďalší vývoj. Do Európy vysiela signál, že je „nezodpovedným partnerom“. „Dialóg spojený s obchodom je kľúčom, ktorým sa dá znížiť protekcionizmus na všetkých stranách“.
Uverejnenie dokumentu komory sa uskutočnilo v čase, keď sa začali rokovania ministerky zahraničných vecí EÚ Catherine Ashtonovej v Pekingu. Bude sa usilovať o ďalší rozvoj vzťahov EÚ a Číny. Člen štátnej rady Taj Ping-kuo na stretnutí s Ashtonovou od EÚ žiadal, aby EÚ prejavila „vyvážené, objektívne a široké porozumenie“ pre čínsky vývoj.
Čína je najväčším obchodným partnerom EÚ. Až 40 % technologických zariadení, ktoré prichádzajú do krajiny, sa exportuje z Európy.