Houtouwan je najzelenšia dedina na svete, bohužiaľ v nej nikto nežije

1262

Dedina Houtouwan sa nachádza na ostrove Šeng-s ‘. Ide o opustenú rybársku dedinu, ktorá je najzelenšou dedinou na svete. To je napokon vidieť už na prvý pohľad.

Každá budova v dedine je totiž porastená brečtanom a ďalšími popínavými rastlinami. Všetky domy sú tak zelené, že celá dedina doslova splýva s okolitou zeleňou. Kedysi dedinu obývalo 2000 rybárov so svojimi rodinami a išlo o pomerne rušné miesto. V 90. rokoch minulého storočia ale miestny záliv prestal byť schopný uživiť rybárov, ktorí začali dedinu opúšťať a hľadať lepšie živobytie inde. To je napokon jav, ktorý sa týka celého čínskeho vidieka, najmä v rybárskych oblastiach. Drobní rybári nemajú šancu tvárou v tvár organizovanému komerčnému rybolovu, a tak odchádzajú do miest vo vnútrozemí, aby pracovali v tamojších továrňach. Rovnaký osud stretol aj Houtouwan, kde žije posledných pár stálych obyvateľov.

Dnes je takmer každý dom v dedine opustený, a Houtouwan je tak miestom duchov, kde sa zastavil čas. Ľudia totiž v domoch často nechali aj nábytok a veci osobnej potreby. Všetko je ale porastené machmi a brečtanmi v unikátnom celku. A práve to sa stalo pre Houtouwan novou nádejou, pretože miesto sa stalo vyhľadávaným cieľom turistov. To viedlo k tomu, že posledných pár dedinčanov zrejme v dedine nakoniec zostalo a venuje sa predaju vody turistom. Napríklad pre fotografov je to raj, kde sa dajú kúpiť veľmi pekné fotky. Houtouwan tak stále má nádej, že nebude opustený a zabudnutý.