Silné sneženie a veľké nebezpečenstvo pádu lavín uväznilo okolo 13 tisíc turistov vo švajčiarskom zimnom stredisku Zermatt, ležiacom neďaleko hory Matterhorn. Návštevníkov, ktorí nutne potrebovali mestečko opustiť, popoludní prepravili do neďalekej obce Täsch vrtuľníky, informovala agentúra DPA.

Matterhorn

Situácia je podľa miestnych úradov prekérna, ako už dlhé roky nebola. Od Täsche, z ktorej je už možné ísť autobusom ďalej bez ohrozenia, delí Zermatt len ​​päť kilometrov, ale vydať sa na cestu by teraz bolo smrteľne nebezpečné. Napadlo veľa snehu a teplý vietor spôsobil, že hrozia nekontrolovateľné pády más snehu. Cesty aj železničná trať môžu byť razom zavalené.

Ľudia v Zermatte sú podľa úradov ale v bezpečí, pretože mestečko ohrozené lavínami nie je. „Žiadna panika nie je,“ uviedla Janine Imeschová, ktorá pracuje v miestnom turistickom ruchu a podľa ktorej v zimnom stredisku panuje dobrá nálada.

V mieste dnes ráno vypadol elektrický prúd, ale len na chvíľu. Zaistené je aj letecké zásobovanie. Ovšem lyžovať ani sa vydať na túry nie je možné – zjazdovky a bežecké dráhy sú uzavreté.