Japonská firma sa ospravedlňovala zákazníkom za zamestnanca, ktorý si za pol roka došiel 26 krát na obed

643

Japonská spoločnosť zaisťujúca vodovodné služby sa verejne ospravedlnila svojim klientom za svojho zamestnanca, ktorý si dovolil dvadsať šesť krát na tri minúty odbehnúť kúpiť obed. Jeho správanie podnik označil za škandalózne plytvanie času a strhol mu poldenné výplatu. Na sociálnych sieťach ale zamestnanec našiel zastanie a mnoho ľudí spoločnosť za jej reakciu kritizovalo, informoval britský spravodajský server Daily Mail.

Šesťdesiatštyriročný pracovník spoločnosti Kobe City Waterworks Bureau, ktorý pracoval v meste Osaka, počas siedmich mesiacov od septembra 2017 do marca tohto roku strávil celkom asi 78 minút kupovaním tradičného krabičkového obeda Bento v obchode oproti kancelárii. Jeho zamestnávatelia sa však zhodli, že muž takto plytval časom, za ktorý bol platený.

Muž bol pristihnutý náhodou, keď sa jeho nadriadený pozrel z okna. Svoje rozhodnutie chodiť si kupovať obed zamestnanec podľa nadriadených zdôvodnil tým, že potreboval „zmenu tempa“.

Spoločnosť vzápätí zverejnila v televízii ospravedlnenie. „Je veľmi poľutovaniahodné, že sa stal taký škandál, chceme preto vyjadriť naše úprimné ospravedlnenie,“ povedal na kameru predstaviteľ firmy.

Na sociálnych sieťach muž ale rýchlo našiel veľké nezastane a mnohí označovali reakciu spoločnosti za absurdnú. „To už zamestnanci nesmú ani na toaletu? To je ako otroctvo v práci,“ napísal jeden z užívateľov na twitteri. Iný podotkol, že muž si podľa výpočtu odskakoval nanajvýš raz týždenne. V ďalšom príspevku užívateľ reakciu spoločnosti označil za „úplne šialenú“ a podotkol, že natočiť video určite zabralo oveľa viac času, než koľko zamestnanec strávil kupovaním obeda.

Celá situácia tak opäť zapálila debatu o pracovnej kultúre v Japonsku, kde si zamestnanci málokedy berú voľno či nemocenskú a pracujú často nadčas.

V takmer štvrtine japonských firiem pracujú podľa Daily Mail zamestnanci viac ako 80 hodín mesačne nadčas, často bez finančného ohodnotenia. Hoci majú zamestnanci v Japonsku nárok na 20 dní dovolenky ročne, asi 35 percent z nich si nevyberie ani jeden deň voľna.