Jediní, kto nás obťažuje, sú novinári, sťažujú si gayovia v Soči

402

Aspoň podľa názoru spolumajiteľa miestneho homosexuálneho klubu, kabaretu Majak, citovaného v americkom časopise The New Republic.

„Všetky krajiny už sem vyslali svojho spravodajcu, okrem Španielov, chvalabohu,“ posťažoval si Andrej Taničev, ktorý za posledný mesiac musel poskytnúť cez dve stovky interview novinárom, prahnúcim popísať, ako sa žije gayom v Soči po prijatí kontroverzného ruského zákona o zákaze propagandy homosexuality medzi mladistvými.

„Je ich (cudzích novinárov) príliš veľa,“ reptá aj pokladníčka v klube. „Kladú vždy rovnaké otázky. Vždy hovorím, že dodržiavame všetky zákony. Nikto nás neobťažuje a my nikoho neobťažujeme.“ Nielen obsluha, ale aj hostia vraj už majú plné zuby reportérov a ich kamier, pretože netúžia dostať sa na obrazovky. Jeden z návštevníkov tu slávil narodeniny opileckým tancom – a potom sa objavil v amerických správach.

„Volali sme minulý týždeň kvôli interview a dostali sme 15 minút medzi Fínmi a Švajčiarmi,“ pochválila sa americká reportérka jej dánskej kolegyni. Väčšina novinárov je z USA, ale rekord vraj drží britská BBC, ktorej spravodajcovia do klubu zavítali už štyrikrát.

Nové pravidlá podľa Taničeva klub nepostihla. „Zákon sa týka propagandy medzi mladistvými, ale my sem nepúšťame nikoho, komu nebolo dvadsaťjeden,“ tvrdí. Podnikať vraj bolo oveľa ťažšie pred desiatimi rokmi, kedy klub otvoril a kedy sa gayovia hanbili prísť.“ Sovietsky zväz býval uzavreta krajina a mal svoje vlastné zvyky. Mravy sa menia pomaly, pomaly rastie aj tolerancie. Ale teraz je tolerancia oveľa väčšia, než pred desiatimi rokmi,“ vysvetlil.