Londýn rieši problém. Čo s jadrovými ponorkami, keď sa Škótsko odtrhne?

378

Téma je to na britských ostrovoch „výbušná“. A teraz sa znova hlasno pripomenulo. Pomyselnou rozbuškou zamával denník The Guardian, ktorý napísal: „Britská vláda zvažuje, že v prípade víťazstva škótskych separatistov by prehlásila základňu v škótskom Faslane zvrchovaným územím Spojeného kráľovstva.“ Teda podobne, ako tomu je u dvoch britských základní na Cypre.

Presťahovať základňu z Faslane do Anglicka alebo Walesu by totiž trvalo roky a stálo by miliardy libier. Londýn by preto podľa denníka mohol na Edinburgh tlačiť a žiadať, aby obrie náklady na presun základne boli pridané do dohody o finančnom vyrovnaní medzi oboma krajinami. A docieliť tak väčšiu ústretovost Škótov.

Tí sa netaja tým, že jadrové zbrane na svojom území nechcú. Hoci je základňa zhruba so šiestimi tisícmi zamestnancami jedným z najväčších miestnych zamestnávateľov. „Vyradiť Faslane z prevádzky by stálo obrovské peniaze, desiatky miliárd libier. Zvrchovanosť základne je alternatívou. Je to zaujímavá myšlienka, pretože náklady na presťahovanie základne by boli nepredstaviteľne vysoké,“ vyhlásil nemenovaný zdroj z britského ministerstva obrany.