Američanka obvinila filantropa a preživšieho holokaust Elieho Wiesela, že ju ako devätnásťročné dievča obťažoval na charitatívnom večierku v roku 1989. Wiesel, ktorý bol uznávaný prozaik, náboženský mysliteľ a nositeľ Nobelovej ceny mieru, mal žene „zmáčknúť zadok“ počas fotenia a potom utiecť do davu. V tom čase mal Wiesel 61 rokov. Server, ktorý ako prvý informáciu priniesol, ale neskôr svoju správu stiahol s tým, že nebola overená.

Jennifer Listmanová, ktorá vyštudovala doktorandské štúdium na New York University a v súčasnosti pôsobí ako vedecký pracovník na Yale Univesität, v polovici októbra na svojom pracovnom blogu opísala celý príbeh.

Wiesel sa mal vopchať medzi ňu a jej priateľa počas fotografovania na charitatívnej akcii. Kým si fotograf chystal záber, mal jej Wiesel pomaly zísť rukou z ramena cez chrbát až k jej pozadiu.

V momente, kedy bola urobená fotografia, mal Wiesel Listmanovej stlačiť zadok následne, aj v jeho postaršom veku, utiecť medzi asi tisícku ľudí, ktorí sa akcie zúčastnili.

Listmanová mala v tej dobe devätnásť rokov a tvrdí, že sexuálne obťažovanie malo mať ďaleko horší podtext, než sa môže na prvý pohľad zdať. „Bol to premyslený akt a horší než si myslíte,“ napísala Američanka.

„Mylne ma považoval za ultranábožensky založené neplnoleté dievča, ktorá to nikomu nepovie. Inak povedané, naschvál si vybral niekoho, koho mohol zneužiť, koho považoval za mladistvého, kto by o tom pomlčal,“ uviedla Listmanová na svojom blogu.

Vysvetlila, že o celom incidente nechcela hovoriť, pretože sa bála, že by pošpinila Wieselov odkaz, alebo že by mohla spustiť vlnu antisemitizmu. Sama vraj však prežívala „úzkosti, panické záchvaty a samovražedné depresie“, zatiaľ čo držala príbeh v sebe.

Podľa Nadácie Elieho Wiesela pre humanitu je to prvýkrát, čo sa niekto pokúsil pošliapať jeho reputáciu. V reakcii na zverejnenie správy časopisom Newsweek uviedla nadácia, že „absolútne odmieta tieto falošné obvinenia.“

Príbeh bol neoverený

Ako prvý z médií prišlo s príbehom Listmanovej americké periodikum Forward, ktoré sa špecializuje na správy týkajúce sa Židov. O deň neskôr však správu stiahlo s ospravedlnením. Článok sa totiž podľa editora „nestretol sa žurnalistickými štandardy.“

V ďalšom vysvetlení šéfredaktor uvádza, že sa denník nesnažil stiahnutím správy naznačiť, že by snáď nebol príbeh pravdivý, ale bol založený len na jednom zdroji bez komunikácie s protistranou a pre tvrdenie nebolo dostatok dôkazov.

„Rozhodnutie stiahnuť článok bolo len moje,“ napísal šéfredaktor. „Nebolo mi vyhrážané mocnými ľuďmi. Nebolo mi vyhrážané nikým ani vo Forwardu, ani zvonku. Príbeh bol neoverený. „Časopis Newsweek, ktorý príbeh zverejnil deň po Forwarde, správu na svojich stránkach ponechal.

Elie Wiesel bol židovský prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista, náboženský mysliteľ a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Prešiel koncentračným táborom Buchenwald a z celej rodiny prežil len on a dve jeho sestry. Po vojne odišiel do Francúzska, kde študoval na Sorbonne a potom sa živil ako novinár. Bol jeden z prvých, kto začali systém nacistickej perzekúcie a koncentračných táborov označovať anglickým termínom holokaust. Zomrel 2. júla 2016 v New Yorku.