Dvojtýždňová konferencia by mala vyriešiť niekoľko rozhodujúcich otázok, ktoré názorovo rozdeľujú bohaté krajiny a krajiny s prudko sa rozvíjajúcou ekonomikou.
Účastníci rokovaní sa tiež budú snažiť dohodnúť na financovaní a spôsoboch zachovania dažďových pralesov a príprave pre „teplejší svet“ v dôsledku otepľovania. Zároveň chcú potvrdiť existujúce ciele pri znižovaní emisií skleníkových plynov.
Konferenciu v Cancúne nesprevádzajú ani zďaleka také ovácie ako minuloročný summit v Kodani, ktorého cieľom bola nová klimatická dohoda o znižovaní emisií. Skončil sa však nezáväznou dohodou, ktorú odmietli mnohé rozvojové krajiny.
Dlho prebiehajúce rozhovory OSN postavili proti sebe dvoch hlavných svetových znečisťovateľov – Spojené štáty a Čínu. Washington chce od Pekingu väčšie obmedzenie emisií, pričom vyvíja tlak aj v oblasti voľného obchodu a ľudských práv.
Mexický prezident Felipe Calderón na okraj konferencie poukázal na ekonomické možnosti, ktoré súvisia s bojom proti klimatickým zmenám, čím sa snažil skoncovať s nedôverou z predchádzajúceho summitu.
„Táto dilema medzi ochranou životného prostredia a bojom proti chudobe, medzi bojom proti klimatickým zmenám a ekonomickým rastom, to je falošná dilema,“ povedal Calderón.