Súd v Pakistane udelil trest smrti dvom mužom, ktorí vlani pri diaľnici prepadli, znásilnili a okradli ženu po tom, čo musela so svojím vozidlom núdzovo zastaviť, keď jej došlo palivo. Informovala o tom agentúra Reuters. Prípad vyvolal v krajine demonštrácie kvôli prístupu vyšetrujúcich policajtov, ktoré nakoniec viedli k sprísneniu postihov za sexuálne útoky.

Zločin sa stal vlani v septembri na diaľnici neďaleko Láhaure. Vodičke, ktorá mala v aute dve deti, došiel benzín, a tak musela zastaviť. Zavolala si pomoc a v aute sa zamkla, ale dvaja útočníci rozbili sklo, ženu vytiahli von a pod hrozbou zbraní a v prítomnosti detí ju obaja znásilnili. Potom jej ukradli peniaze a bankové karty.

Rozhorčenie verejnosti vyvolal najmä prístup polície. Hlavný vyšetrovateľ sa totiž pokúsil časť viny zvaliť na obeť, keď vyhlásil, že žena nemala v noci autom jazdiť sama, zvoliť rušnejšie komunikáciu a uistiť sa, že má plnú nádrž.

Premlčané prípady: Janku (40) znásilnil známy! Zničil jej život, potrestaný nebol

Súd páchateľov odsúdil na trest smrti, ktorý však môže byť vykonaný najskôr po 14 rokoch pobytu za mrežami. Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že justícia do tej doby na základe odvolania tresty zmiernia. Odsúdenie tiež musia zaplatiť pokutu a prídu o všetok majetok.

Prípad znásilnenia nakoniec viedol k tomu, že pakistanský prezident Arif ALVI vydal v decembri dekrét o prísnejších trestoch za sexuálne útoky. Nariadil tiež zriadenie špeciálnych súdov, ktoré sa majú týmito trestnými činmi zaoberať a zrýchliť súdne procedúry na niekoľko mesiacov.

Rosalynn uniesol jej otčim, väznil ju 20 rokov a donútil ju s ním mať 9 detí

Agentúra Reuters s odvolaním sa na odhady pakistanskej mimovládnej organizácie War Against Rape uviedla, že v krajine skončí obvinením menej ako tri percentá znásilnených a sexuálnych útokov. Súdne procesy sa navyše často tiahnu roky.

Papagáj, ktorý sa stal svedkom otrasnej vraždy, zopakoval slová obete a usvedčil páchateľa