Nezbierajte \“lajky\“, píšte na Facebook o problémoch detí, vyzvala Malalaj

644

 

Facebook by podľa nej radšej mali brať ako nástroj, ktorý im môže pomôcť upozorňovať na dôležité svetové problémy. Dievča v októbri 2012 postrelil neznámy Talibanec, jej príbeh sa preslávil.

Malalaj na mladých apelovala počas svojho sobotňajšieho vystúpenia v rámci festivalu Women of the World. „Nepoužívam Facebook, Twitter ani Instagram. Zaberá to čas. Chcela by som však všetkým teenagerom povedať, že sa jedná o skvelú cestu, ako upozorniť na problémy, ktorým musia čeliť deti… obchodu s bielym mäsom a ženskej obriezke,“ vyhlásila Malalaja a dodala, aby mladiství nepoužívali sociálne siete len pre „nahrávanie fotiek, ich komentovanie a zbieranie reakcií kamarátov“.

Podľa mladej aktivistky by tiež mladí ľudia mali prestať spoliehať na pomoc rodičov a svoje problémy sa naučiť riešiť po svojom. „Nemali by sme byť na okraji, nemala by existovať tá generačná priepasť. Mali by sme sa pokúsiť chápať jeden druhého,“ uviedla Malalaj.

„Myslím si, že mladá generácia je naša budúcnosť. Prečo ju nezačať budovať hneď teraz? Často všetko nechávame na dospelých a myslíme si, že je to ich práca… mali by sme povedať nie, chceme podmanivú budúcnosť a chceme sa postaviť za naše práva,“ vyhlásila Júsufzaiová.

Okrem iného vyjadrila aj svoje sklamanie po tom, čo začala žiť vo Veľkej Británii. Moderná západná spoločnosť má podľa nej stále veľkú priepasť okrem iného v obsadenia parlamentu ženami, píše server telegraph.co.uk. „Bola som celkom prekvapená, že ženy tu majú nejaké práva. Keď však idete do hĺbky, zistíte, že v parlamente pôsobí len 22 percent žien. Predné pozície vo veľkých firmách potom obsadzujú prevažne muži,“ oznámila Malalaj.

Pákistánka Malalaj Júsufzaiová si vyslúžila nenávisť extrémistov, keď presadzovala právo dievčat na vzdelanie a vo svojom denníku popisovala praktiky hnutia Taliban, ktoré ovládlo jej domovske údolie Svát, keď jej bolo 11 rokov. Denník písaný pod pseudonymom zverejňovala spravodajská stanica BBC. V októbri 2012 strelil vtedy 15-ročnou dievčinu neznámy Talibanec do hlavy. Školáčka sa po vážnom zranení liečila vo Veľkej Británii.