Obrí podzemný bunker chráni semená dôležitých rastlín, na zozname je aj marihuana

1589

Keby došlo ku globálnej katastrofe a ľudstvo prišlo o genofond poľnohospodárskych plodín a inak dôležitých rastlín, záchrana by prišla z Nórska. Podzemné skladisko semien pre prípad Armageddonu obsahuje vzorky tisícov rastlín.

Svalbard je zapadnutý ostrov, kde sa nachádza pochovaný hlboko v horskom masíve gigantický sklad semien plodín. Má zabrániť tomu, aby ľudstvo prišlo o genofond rastlín dôležitých pre prežitie. Prísne strážené zariadenie postavili spoločne poľnohospodárske spoločnosti z celého sveta. Keby sa ľudstvo vinou globálnej katastrofy dostalo do situácie, že vymrú všetky poľnohospodárske plodiny, odtiaľ príde nové osivo.

Na zozname potrebných rastlín sa však ocitla nedávno tiež marihuana. Môžeme špekulovať o tom, nakoľko je fajčenie trávy zásadné pre ľudstvo. Určite by sa našlo veľa tých, ktorí by semená marihuany umiestnili rovno na samý vrchol zoznamu. Dôvod, prečo je marihuana na zozname, však nie je v snahe uchovať ľudstvu možnosť užiť si trochu tej zábavy aj po Armaggedon, ale kvôli medicíne a zdraviu. Momentálne je v sklade 21 500 semien marihuany najrôznejších odrôd. To je viac, než koľko je tam semien hrušiek, artičokách a brusníc dohromady. Semená dodali do skladu 17 krajín. Na prekvapenie miestnych pracovníkov dodala Severná Kórea 500 odrôd marihuany. Zato USA stále neuložili ani semienko. Najrôznejšie ďalšie poľnohospodárske inštitúcie po celom svete tiež uchovávajú odrody marihuany, ale podľa dostupných zdrojov ide iba o 37 odrôd. V nórskom skladu ich je mnohonásobne viac.

V sklade sú v drvivej väčšine semená, ktoré nórska vláda nevlastní. Patrí krajinám, ktoré ich do skladu dodali a genetickým bankám z celého sveta. Len ony majú právo rozhodnúť, čo sa s týmto cenným materiálom bude diať. Musíme teda dúfať, že v prípade globálnej skazy prevládne zdravý rozum a tiež, že vôbec zostane niekto, kto by mohol podpísať príslušné papiere na vydanie semien.

Argentínskej polícii sa stratilo 540 kíl marihuany, vraj ju zožrali krysy