Okinošima je malý ostrov v Japonskom mori. Oddávna tu námorníci slúžili rituály vo svätyni Okitsu-gu. Na ostrov nesmie nikdy vstúpiť žena, tak znie prastarý zákon. Avšak UNESCO chce ostrov zapísať na zoznam pamiatok. To za iných okolností vyvoláva nadšenie, v tomto prípade však panujú obavy, či na ostrov nakoniec nebudú prúdiť davy turistov a tiež turistiek.

Ostrov má iba 240 akrov a meria štyri kilometre v obvode. Od stredoveku to bolo miesto, kde sa zastavovali námorníci mieriaci do Ázie za obchodom. Ostrov je považovaný za posvätný. Vo svätyni Okitsu-gu sa konali obrady, ktoré mali chrániť lode a námorníkov, dodnes sa vo svätyni nachádza cca 80 tisíc zbraní, mečov, štítov a ďalších darov, ktoré tam námorníci za stáročia obetovali.

Trvalo žije na ostrove iba jeden kňaz, ktorý sa stará o svätyňu.

Ženy na ostrov nesmú a toto pravidlo už tiež platí celé stáročia. Muži sem síce môžu, ale pred vstupom na pevninu sa musia umyť v mori. Z ostrova sa nesmie nič odviezť, nesmie sa ani hovoriť o tom, čo sa tam deje. Práve tieto prastaré tradície by podľa kritikov mohli byť porušované, ak ostrov skutočne bude zapísaný na zoznam pamiatok UNESCO. Japonci sú v tomto nekompromisný a trvajú na tom, že ženy na ostrov nesmú ani v budúcnosti. Ako to celé dopane sa rozhodne 2. júla, kedy sa bude rozhodovať o tom, či ostrov bude na zoznam skutočne pripísaný.