OKS: Vláda by mala namiesto zvyšovania daní a odvodov znižovať verejné výdavky

539

Za schodnejšiu cestu považuje znižovanie verejných výdavkov. 
„Zjednodušovanie daňového a odvodového systému a rušenie výnimiek v nich by sa malo realizovať ako súčasť daňovej a odvodovej reformy, nie ako opatrenia na zvyšovanie príjmov verejných rozpočtov a nemali by viesť k zvyšovaniu celkového daňového a odvodového zaťaženia,“ uviedol predseda OKS Peter Zajac v stanovisku, ktoré poskytol TASR.
Zmeny v systéme, ktoré vedú k čiastkovému zvýšeniu daňového a odvodového zaťaženia, by mali byť podľa neho kompenzované znížením sadzieb a zdobrovoľnením niektorých typov poistenia, a to napríklad nemocenského či poistenia v nezamestnanosti.
Za najproblematickejšie z prezentovaných návrhov strana považuje zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov pre platenie odvodov na päťnásobok priemernej mzdy, zvýšenie základu na platenie odvodov u samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) zmenou koeficientu pre jeho výpočet, zníženie paušálnych výdavkov SZČO na 30 % a zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností.
„Prezentované návrhy znamenajú najmä čiastkové, krátkodobo účinné opatrenia, nie dlhodobo udržateľné a účinné riešenia problémov verejných financií. Vyššie daňové a odvodové zaťaženie niektorých skupín obyvateľov pôjde na úkor ich čistých príjmov, ekonomických aktivít, zamestnávania a tiež celkovej zamestnanosti a ekonomického rastu,“ konštatoval Zajac.
OKS preto navrhuje, aby sa diskusia o konsolidácii verejných financií najprv sústredila na hľadanie úspor vo verejných výdavkoch s cieľom dosiahnuť zamýšľané zníženie deficitu len prostredníctvom úspor vo výdavkoch. „Iba v krajnom prípade, že plánované zníženie deficitu nebude možné dosiahnuť výlučne znížením verejných výdavkov, môžeme začať uvažovať o zvýšení rozpočtových príjmov. V takom prípade by sme však pred prezentovanými návrhmi uprednostnili minimálne zvýšenie sadzby DPH,“ uzatvoril predseda OKS.