Ošetrovateľ Niels Högel, najhorší sériový vrah Nemecka

Bol obžalovaný z vraždy 100 ľudí

1259

Uplynul rok od chvíle, kedy bol za vraždu 85 ľudí odsúdený na doživotné väzenie bývalý nemecký nemocničný ošetrovateľ Niels Högel. Na svedomí má desiatky životov nemocničných pacientov, ktorým tajne podával lieky ovplyvňujúce činnosť srdca a potom ich oživoval. Chcel preukázať svoje schopnosti, namiesto toho ich ale často zabil.

Najhorší anjel smrti v dejinách povojnového Nemecka si už odpykával trest za vraždu dvoch pacientov, keď vyšiel najavo skutočný rozsah jeho besnenia.

Bol obžalovaný z vraždy 98 ľudí, dohromady tak bol obviňovaný z rovnej stovky vrážd. V piatich prípadoch vinu poprel a na zvyšné obete si nepamätá. Nevylúčil ale, že aj ich zabíjal. Súdny znalec potvrdil, že obžalovaný je príčetný, aj keď vykazuje nápadné poruchy osobnosti.

Odsúdili najväčšieho sériového vraha Nemecka za 85 obetí! Dostal doživotie.

 Chcel predviesť svoje  schopnosti 

Högel, ktorý je označovaný za najväčšieho sériového vraha v dejinách povojnového Nemecka, svoje obete zabíjal v rokoch 2000 až 2005 na klinikách v severonemeckých mestách Oldenburg a Delmenhorst. Ošetrovateľ pomocou liekov ovplyvňujúcich činnosť srdca privádzal pacientov do stavu vyžadujúceho oživovanie, aby pri ich následnej záchrany mohol preukazovať svoje schopnosti. Oživiť sa mu ich ale často nepodarilo. Niektorých pacientov pritom oživoval počas jednej noci aj niekoľkokrát.

Najväčší predátor medzi sériovými vrahmi. Volali ho Doktor Smrť

 Zdravotníci s krvou na  rukách 

K najznámejším prípadom mnohonásobných vrážd v zdravotníctve patrí séria viac ako 200 vrážd, ktoré spáchal britský lekár Harold Shipman.

V Československu vzbudil v roku 1960 pozornosť prípad zdravotné sestry Márie Fikáčkovej, ktorá na prelome 50. a 60. rokov vraždila novorodencov v sušičskej nemocnici. Policajtom sa priznala k najmenej desiatich vraždám, preukázané jej boli dve. Za tieto činy bola v apríli 1961 popravená.

Pred 35 rokmi chytili posledného československého sériového vraha

V ČR bol na doživotie vo februári 2008 za sériu vrážd odsúdený bývalý zamestnanec nemocnice v Havlíčkovom Brode Petr Zelenka, ktorý podaním lieku heparín pripravil na oddelení ARO o život sedem pacientov a ďalších desať sa zavraždiť pokúsil.