Britská polícia odhalila zatiaľ najväčší škandál v rámci pôrodníctva, informoval o tom spravodajca Daily Mail. Jedná sa o pôrodnicu v Shrewsbury, kde sa od 70. rokov vyskytlo abnormálne množstvo prípadov pochybenia zo strany ošetrovateľov. Mnohé z nich viedli k úmrtiu dieťaťa alebo jeho rodičky.

Detektívi začali vyšetrovanie v noci 30. júna, keď zareagovali na obavy rodičov Kate Stanton-Davesové, ktorá v pôrodnici hrôzy zomrela šesť hodín po narodení v roku 2009. Dramatický zvrat nastal vo chvíli, keď reportéri Daily Mail odhalili, že sa od 70. rokov dá dohľadať na 1200 prípadov, kedy došlo k pochybeniu! Ide tak o najväčší škandál v pôrodníctve vo Veľkej Británii.

Vo väzení žene po pôrode vzali dieťa: Ústavný súd si ju zastával

Obavy prvýkrát vzniesol otec malej Kate, keď zistil, že smrti malého dievčatká sa dalo zabrániť. Kritizoval vtedy dve pôrodné asistentky, ktoré ignorovali faktor rizikového tehotenstva a neposlúchli žiadosti rodiny. To spustilo vlnu sťažností od desiatok vystrašených rodičov, ktorí tvrdili, že ich novorodeniatka prišla o život, alebo utrpela doživotné poranenia mozgu v dôsledku zlej zdravotnej starostlivosti.

V roku 2017 situácii preskúmal bývalý minister zdravotníctva ako reakciu na 23 nahlásených prípadov. Výskum však odhalil neuveriteľných 1250 údajných pochybení, niektoré dokonca z predchádzajúceho roka!

Ďalšia učiteľka sa priznala, že svojmu žiakovi (14) porodila dieťa!

Ide tak o jeden z najhorších škandálov britskej zdravotníckej služby. „Nemocnica sa za celé tie roky očividne nepoučila zo smrti, ktorým bolo možné sa vyhnúť,“ okomentoval situáciu otec Kate, Richard Stanton. Právna poradkyňa pre zdravotnícku nedbanlivosť Laura Prestonovho poznamenala: „Ide o skutočne šokujúci prípad, ktorý narastá už niekoľko rokov. Zatiaľ sa zdá, že vyšetrovanie odhaľuje hlboko zakorenené systémové zlyhanie.“ Medzi najzávažnejšie problémy patria úmrtia dojčiat a matiek pri pôrode, medzi ďalšie patria deti, ktoré prišli k doživotnej ujme. Podľa niektorých výpovedí rodičov boli ženy pôrodnými asistentkami nútené k prirodzenému pôrodu, zaznelo aj tvrdenie, že dieťa zomrelo kvôli tomu, že nebol správne sledovaný jeho srdcový tep. Revízia odhalila najmenej 45 úmrtí, ktorým sa dalo predísť. Od roku 1979 do roku 2017 sa tiež vyskytlo 51 prípadov poškodenia mozgu alebo mozgovej obrny u dojčiat a 47 ďalších prípadov nedostatočnej starostlivosti.

Sériová vrahyňa v pôrodnici. Zavraždila osem novorodencov

Vedenie nemocnice sa však k pochybenia odmieta priznať. Označilo správy o škandále ako „nepresné“ a trvá na tom, že v žiadnom z dosiaľ preskúmaní prípadu nedošlo k žiadnym známkam zlyhaniu starostlivosti.

„Naznačovať, že existuje viac prípadov, ktoré neboli odhalené, keď to nie je pravda, je nezodpovedné,“ uviedlo vedenie v tlačovej správe. „Spôsobí to zbytočnú úzkosť medzi ženami, ktoré si prechádzajú jedným z najdôležitejších období ich života.“

Nevesta ISIS sa po pôrode väzenia nebojí, ale straty syna áno. A prehovorila o strieľaní ľudí

Napriek tomu bol nútený vrchný riaditeľ Simon Wright minulý jún na svoju funkciu rezignovať. Riaditeľka trustového fondu Dedire Fowlerová svoje miesto náhle pred štyrmi mesiacmi opustila, aby nastúpila v inej nemocnici. Materské služby nemocnice boli komisiou pre kvalitu starostlivosti hodnotené ako nedostatočné. V tejto chvíli čelí celá pôrodnice vo Shrewsbury trestnému konaniu obrovských rozmerov a rodiny, ktoré škandál zasiahol, môžu konečne dúfať v spravodlivosť.