Prvý vlci boli domestikovaní pred asi 23 tisíc rokmi na Sibíri

112

Pes sprevádza človeka ako domáce zviera najskôr už 23 tisíc rokov a ako prvého vlka pravdepodobne domestikovali praveké kmene na Sibíri za poslednej doby ľadovej. K takémuto záveru dospeli britskí, francúzski a americkí vedci, ktorí skúmali pozostatky tamojšieho osídlenia. Podľa nich si ľudia neskrotili vlkov zámerne, ale začali ťažiť z toho, že sa šelmy kvôli nedostatku jedla pohybovali v blízkosti ľudských obydlí a odháňali od ukoristených zvyškov ďalších predátorov.

Archeológovia zverejnili svoju štúdiu o domestikácii vlkov v odbornom magazíne PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) a tvrdia, že spojenectvo ľudí a vlkov vyvolali najmä zmeny klímy. Podľa ich hypotézy bola za poslednej doby ľadovej Sibír jedným z miest, kde bolo klíma priaznivejšie a kde dokázali vďaka dostatku potravy prežívať bylinožravé zvieratá ako kone či mamuty. To priťahovalo ľudí, ktorí tieto zvieratá lovili a aj šelmy.

Archeológovia: Starí Mexičania chovali krížencov vlka a psa

Zhruba v období 21 tisíc až 17 tisíc rokov pred naším letopočtom ale teploty klesli natoľko, že sa zmenšila alebo takmer vymizla populácia zvierat ako boli bizóny, jelene či pižmoň. Tým vlci postupne prišli o svoju prirodzenú korisť a kvôli hľadanie jedla sa začali častejšie pohybovať v blízkosti miest, kde žili ľudia. Nachádzali tam zvyšky jedla, čo dokazujú archeologické nálezy v podobe kostí ohlodaných vlčími zubami.

 Sibírski šedí  vlci 

„Domestikácia psa na Sibíri odpovedá na množstvo otázok, ktoré sme ohľadom vzniku putá medzi psami a ľuďmi mali,“ citoval denník The Independent vedúci výskumného tímu, britskú archeologičku Angelu Perriovou.

Podľa nej postupne vznikli populácie vlkov, ktoré sa kvôli zjavným výhodám naučili sledovať človeka, a tie sa postupne začali od vlkov geneticky odlišovať. Po niekoľkých desiatkach generácií už sa sibírski šedí vlci, ktorí sa k ľuďom pripojili, dali odlíšiť od svojich predkov vďaka zmenám DNA. Zrejme získavali nové schopnosti a iné zase strácali, takže postupne prestali sami loviť a spoliehali sa na potravu, ktorú im dali ľudia.

Lov alebo budeš ulovený. Praveký epos Alfa sa predstavuje prvým trailerom

 Spoločná  história 

Vedci sa domnievajú, že ľudia v domestikácii vlkov nezohrali aktívnu úlohu. V postate len prijali vlkmi, ktorí konzumovali odhodené zvyšky, ako ďalší prostriedok vlastnej ochrany, pretože vlci sa snažili obhajovať novoobjavený zdroj potravy a odháňali iných predátorov.

Vedomé využívanie a cvičenie psov podľa výskumov začalo byť obvyklé najskôr až v 13. tisícročí pred naším letopočtom, vtedy už sa ľudia pri migrácii z miesta na miesto presúvali spoločne so psami. „História ľudí a psov sa potom úzko prepletá. Evolúcia psov postupovala paralelne s dejinami ľudí, čo je jasne dokázané po celom svete,“ uviedol jeden zo spoluautorov štúdie, Gregor Larson z Oxfordskej univerzity.

Russell Crowe: Mal som miesto Jackmana hrať Wolverina, ale odmietol som

„(Psy) boli považovaní za cenných členov spoločnosti a zaobchádzalo sa s nimi takmer ako s ľuďmi,“ dodala Perriová, podľa ktorej nové vnímanie psov dokazujú napríklad ich hroby, často aj s obeťami pre posmrtný život. Tie sú zhruba okolo roku 6000 pred naším letopočtom doložené napríklad v Nemecku, Škandinávii, Amerike či v Japonsku.