Putinov exporadca tvrdí, že šéf Kremľa by rád obsadil Pobaltie aj Fínsko

655

Prezident Putin by podľa neho k Rusku rád pripojil aj Bielorusko, pobaltské štáty a tiež Fínsko. Exporadce to vyhlásil v rozhovore pre švédsky denník.

Ekonomický poradca šéfa Kremľa v rokoch 2000 až 2005 a jeho osobný vyslanec na rokovaniach skupiny G8 Andrej Illarionov pre švédsku tlač uviedol, že prezident Putin chce odčiniť „historicke chyby“ a vrátiť ruske impérium do čias posledného cára Mikuláša II. a sovietskeho diktátora Stalina. Ruský prezident sa v minulosti nechal počuť, že rozpad Sovietskeho zväzu bol najväčšou geopolitickou katastrofou 20. storočia.

„Putinov pohľad na vec je taký, že chráni to, čo mu patrí a čo patrilo jeho predchodcom,“ povedal Illarionov, ktorý teraz pôsobí v myšlienkovom trustu Inštitúte Cato vo Washingtone. A Gruzínsko, Ukrajina, Bielorusko, pobaltské štáty a Fínsko sú vraj krajiny, ktoré Putin považuje za svoje.

„Z toho, čo západné predstavitelia hovoria, sa zdá, že úplne zabudli, že existujú na svete vodcovia, ktorí chcú dobyť inej krajiny, “ varoval Illarionov s tým, že by v hľadáčiku Moskvy mohlo raz skončiť aj Fínsko.

To bolo ako veľkokniežactvo súčasťou ruskej ríše vyše 100 rokov. Pre Putina však Helsinki vraj zatiaľ nie sú aktuálne. „Pokiaľ ale Putin nebude zastavený, ten problém skôr či neskôr príde. Putin niekoľkokrát vyhlásil, že boľševici a komunisti urobili obrovské chyby. Mohol by tvrdiť, že sa boľševici v roku 1917 dopustili zrady proti ruským štátnym záujmom, keď uznali fínsku nezávislosť,“ citoval ho denník The Independent.

Fínsko nie je súčasťou NATO, čo znamená, že prípadný vpád do tejto severskej krajiny by nebol považovaný za útok na člena Severoatlantickej aliancie.

„Musíme zakročiť všetkými dostupnými prostriedkami,“ povedal Illarionov, podľa ktorého niekedy nie je iná možnosť ako protivníka zastaviť vojenskou silou. „Jedinou odpoveďou na čistú agresiu je demonštrácia pripravenosti ku kolektívnej obrane,“ dodal s tým, že sankcie len utvrdzujú Putinov pohľad na svet.