Na crowdfundingovom portáli Kickstarter sa objavil nový projekt v podobe 3D pera, ktoré recykluje plastový odpad (plastové fľaše, zložky či tašky). A ak bude tento projekt úspešný, mohol by predstavovať revolúciu pre ekologickú 3D tlač.

„Veľmi často používame 3D tlač pre naše projekty. A jedného dňa nám došla trpezlivosť s veľmi predraženými vláknami,“ dodal jeden z tvorcov 3D pera.

Renegade 3D pero 02

Plastové guľôčky, ktoré používa 3D pero, vyjdú na 0,6 dolárov za kilogram. Kdežto vlákna, ktoré sú bežne predávané, vyjdú 200 až 250 dolárov za kilogram. Navyše, použité plastové fľaše a sáčky znečisťujú životné prostredie. A 3D pero menom Renegade je perfektný nástroj, ktorý dokonale nahradí predražené vlákna a zároveň chráni životné prostredie tým, že priamo recykluje a opäť používa plastový odpad.

Renegade 3D pero 03

Renegade nie je najmenšie, ani najtenšie, ani najľahšie, ani najlacnejšie 3D pero na svete. Špecializuje sa na jednu vec – tlačiť 3D modely recykláciou plastových fliaš, zložiek a tašiek. 3D pero je spoľahlivé a profesionálne. Poskytnúť vám má zážitok z 3D tlače bez kompromisov. Už nebudete vynakladať vysoké sumy na predražené vlákna, ale začnete šetriť svoje peniaze aj životné prostredie.

Renegade používa robustný a výkonný extrudér, ktorý zahŕňa mechanizmus skrutkového podávača a vykurovacej sústavy. Toto sa spája s transportom, deštrukciou a roztavením plastových pások vyrobených drvičom fliaš ChupaCut. Rotujúce skrutky nútia vyhrievaný plast pohybovať sa rovnomerne vpred a plast sa tak vysunie z triesky. Roztavený plast sa rýchlo ochladí a vznikne pevná a stabilná priestorová štruktúra. Tu nie sú žiadne významné obmedzenia a možnosti sú obmedzené len vašou fantáziou. Cena tohto produktu je 70 dolárov.

Cieľom projektu je vybrať 25 000 dolárov, pričom 12 dní pred koncom má projekt na svojom konte už vyše 63 000 dolárov.