Spoločnosti Avoid Obvious Architects a Tetra Architects & Planners navrhli prvú diaľnicu pre Drony ako súčasť futuristické a utopickéj vízie pre čínske mesto Bao’an v Shenzen. Projekt vznikol v rámci súťaže vzťahujúce sa na redizajn mestskéj diaľnice G107.

Bao’an sa nachádza v samotnom srdci Pearl River Delta. Jedná sa o rýchlu modernizáciu oblasti túžiaca premeniť sa z výrobnej časti na udržateľnú a technologicky orientované centrum. Z tohto dôvodu mesto požiadalo architektov, aby prestavali 30 kilometrov dlhú diaľnici G107. Spoločnosti Avoid Obvious Architects a Tetra Architects & Planners v návrhu rozdelili diaľnicu na dve vyvýšené štvorprúdovej cesty obklopené zeleňou a upravenými parkami.

V utopickom čínskom meste bude prvá diaľnica pre Drony 04
V utopickom čínskom meste bude prvá diaľnica pre Drony 02
V utopickom čínskom meste bude prvá diaľnica pre Drony 03

Srdcom novej zelenej chrbtice je multifunkčnosť. Prepracovanú diaľnicu by využívali nielen vozidlá, ale aj bezpilotné lietadla. Pod diaľnicou pobeží linka metra.

„Viacvrstvová konštrukcia nielenže vytvorí hladkú dopravu, ale bude tiež predstavovať inteligentnú technológiu pre správu znečistenia vody a ovzdušia,“ píšu architekti. „Nová diaľnica G107 už nebude odstrašujúcim prostriedok k rozvoju, ale cenným prínosom pre Bao’an. Náš inteligentný dizajn výrazne zníži mestskú uhlíkovú stopu. Konečným cieľom je, aby Bao’an bolo inteligentné mesto, ktoré by bolo v roku 2045 neutrálny a bez uhlíka.“

V utopickom čínskom meste bude prvá diaľnica pre Drony 06

V utopickom čínskom meste bude prvá diaľnica pre Drony 05