Rusi vyhostili prvého amerického novinára od konca studenej vojny

235

Americký novinár David Satter, ktorý sa v septembri usadil v Moskve, tvrdí, že ho ruské úrady oficiálne vyhostili. Je to prvý podobný prípad od konca studenej vojny.

Satter v decembri odišiel do Kyjeva písať o protivládnych demonštráciách a pri tej príležitosti si hodlal na miestnej ambasáde predĺžiť ruske vízum. Diplomat na veľvyslanectve mu však namiesto prisľúbeného dokladu iba prečítal úradné vyhlásenie: „Príslušné orgány rozhodli, že vaša prítomnosť na území Ruskej federácie nie je žiaduce. Máte zákaz vstupu do Ruska.“

Šesťdesiatšesťročný Satter je známy ako ostrý kritik ruských pomerov a prezidenta Vladimira Putina. Okrem iného písal o atentátoch z roku 1999, pri ktorých zomrelo vyše 300 ľudí. Podľa neho sa na nich podieľala tajná služba FSB, aby dala zámienku k vojne v Čečensku a pomohla nárastu Putinovej popularity pred prezidentskými voľbami.

To môže byť podľa dlhoročného spravodajcu prestížneho denníka Wall Street Journal dôvod, prečo už v Rusku nie je vítaný. „Používajú metódy tajných služieb,“ upozornil, že mu úrady nepredĺžili víza bez jediného vysvetlenia. „Uvedenie takýchto praktík voči novinári som nezažil už snáď štyri dekády, čo píšem o Rusku. Je to znamenie, že ma z nejakých šialených dôvodov považujú za bezpečnostnú hrozbu.“

„Všetky moje veci sú v Moskve, kde mám byt. Ale bez povolenia na vstup do krajiny si ich nemôžem vyzdvihnúť. Rád by som sa vrátil do Moskvy, aby som pracoval, ale bez víza to nejde,“ dodal novinár, ktorý v Rusku pracoval ako poradca rádia Slobodná Európa.