Za brutálnu vraždu manželov (†54 a †59) v mobilheime v obci Pazderna na Písecku si dvojica Slovákov právoplatne odpyká výnimočné tresty. Vrahovia svoje obete zabili kvôli peniazom obzvlášť drastickým spôsobom.

Slováci Michaela Krajčová (30) a Ján Moncoľ (35) si odpykajú 28 a 27 rokov za lúpežnú vraždu manželov na Písecku. Výnimočné tresty im v stredu právoplatne potvrdil pražský vrchný súd, ktorý zamietol ich odvolanie.
Dvojica svoje obete ubodala v ich mobilnom dome a potom im z bytu ukradla najmenej 400 tisíc korún. Krajčová vinu poprela, Moncoľ sa priznal iba čiastočne. Súčasťou trestov je aj vyhostenie z Česka na neurčitú dobu.
„O tom, že sa jedná o absolútnu neúctu k ľudskému životu, úplne amorálne správanie a zo strany obžalovanej Krajčovej o obrovský nevďak, nemá cenu ďalej polemizovať,“ uviedol predseda odvolacieho senátu Jiří Lněnička. Uloženie výnimočných trestov zdôvodnil jednak morálnym profilom oboch obžalovaných, jednak tým, že brutalita napadnutia bola v porovnaní s podobnými trestnými činmi mimoriadna.
Tragická udalosť sa stala 7. januára 2018 v osade Jamno pri obci Záhoria neďaleko Písku. Krajčová a Moncoľ navštívili manželský pár pod zámienkou spolupráce pri predaji elektrospotrebičov.
Krajčová manželov poznala z minulosti, pretože skôr pracovala u nich vo firme a bývala u nich. Podľa svedkov ju brali ako dcéru, a to najmä manželka, ktorá za Krajčovú ešte krátko pred svojou smrťou zaplatila dlhy u telefónneho operátora.
„Obžalovaná Krajčová vedela, že poškodení sú celkom majetní, a napadlo jej, že by ich o tieto peniaze mohla pripraviť,“ povedal k tomu Lněnička.
Medzi oboma dvojicami vypukla hádka, po ktorej Moncoľ a Krajčová na starší pár zaútočili. päťdesiatdeväťročného muža bodali do tváre, hlavy či krku a zasadili mu celkom 25 rán. O päť rokov mladšiu ženu usmrtili hlbokou ranou do krku, ktorá preťala tepnu. Podľa znalcov túto ranu zasadil zozadu útočník, ktorý bol menšieho vzrastu ako obeť – teda Krajčová.

 Obaja manželia na mieste  vykrvácali 

Vrahovia potom z mobilného domu ukradli kľúče od bytu zavraždeného páru, odkiaľ potom Krajčová vzala príručný trezor s peniazmi. Dvojica odišla vypožičaným autom na Slovensko, kde peniaze vymenila za eura, a pokračovala cez Maďarsko do Rumunska. Tam ich 18. januára 2018 dopadla polícia. Technici v aute objavili krv zavraždeného muža, v mobilnom dome zaza našli Moncoľovu krv.
Moncoľ svoje výpovede menil, v jednej však konflikt s manželmi priznal a uviedol tiež, že sa ho zúčastnila aj Krajčová. Prišiel tiež s verziou, že chceli od napadnutého muža vymôcť peniaze za to, že Krajčová v minulosti údajne znásilnil. Dievča trvala na svojej nevine.
„Skutok, ktorý mi je kladený za vinu, som nespáchala. Bola som uvedená do omylu,“ povedala v stredu sudcom bez bližšieho vysvetlenia. Dodala len, že zavraždených vnímala ako vlastných rodičou.
Predseda odvolacieho senátu Jiří Lněnička vysvetlil, že o uložiní výnimočného trestu – teda 20 až 30 rokov väzenia – uvažuje súd vždy, keď páchatelia vraždy naplnia dva zo znakov tzv. kvalifikovanej skutkovej podstaty. V tomto prípade boli splnené hneď tri znaky: vražda viac ľudí, majetkový motív a obzvlášť trýznivý spôsob vykonania činu.
„Je zrejmé, že poškodení boli usmrtení úplne brutálnym spôsobom, jednalo sa skôr o masaker. Znalci vyslovili aj domnienku, že poškodení boli mučení bodaním malej intenzity, aby prezradili informácie, ktoré páchatelia chceli vedieť,“ podotkol sudca.
Podľa rozsudku musí odsúdená dvojica spoločne uhradiť deťom a príbuzným zavraždených celkovo 4,6 milióna korún ako nemajetkovú ujmu. Moncoľ sa v stredu prítomným pozostalým ospravedlnil, Krajčová nie.