Správate sa ako KĽDR, skritizoval Španielmi minister z Gibraltáru

267

Teraz sa však spory o Gibraltár opäť vyhrotili. Španieli totiž chcú, aby sa za prekročenie španielsko-gibraltarskej hranice platilo a uvažujú o uzavretí vzdušného priestoru. Briti im totiž sťažili cestu k rybám.

„Zažívame to, čo už sme raz videli: počas Frankovej diktatúry v 60. rokoch. Myslím však, že všetci dúfali, že táto politika sa už nikdy nevráti,“ pripomenul Gibraltársky minister Fabian Picardo temnú éru španielskych dejín za vlády diktátora Francisca Franka. Reagoval na nedeľné oznámenia španielskeho šéfa diplomacie Josého Garciu-Margalla, že Madrid zvažuje zavedenie poplatku 50 eur za prechod hraníc.

„Párty sa skončila,“ povedal Garcia-Margallo španielskemu listu ABC a dodal, že súčasná vláda nebude tak zhovievavá ako predchádzajúci socialistický kabinet, v ktorom post ministra zahraničia zastával Miguel Angel Moratinos, mimochodom prvý člen španielskej vlády, ktorý Gibraltár navštívil od roku 1704. Stalo sa tak pred štyrmi rokmi.

Čo však španielsku administratívu tak rozhnevalo, že uvažuje o zavedení poplatkov, prísnom sledovaní daňových priznaní obyvateľov Gibraltáru, ktorí majú majetky v Španielsku, a dokonca o uzavretí vzdušného priestoru pre lietadlá, ktoré smerujú na gibraltarskej letisko?

Zjednodušene: niekoľko betónových blokov. Gibraltarskej lodi totiž pred desiatimi dňami začali výstavbu „umelého útesu“ z masívnych kusov betónu, ktoré hádzali do mora pri skalnatom výbežku. Útes mal pomôcť ohrozeným populáciám rýb, ktorým podľa orgánov Gibraltáru dávajú zabrať španielski rybári a ktorých počet sa kvôli neustálemu výlovu výrazne tenši.

Podľa Garciu-Margalla ale Briti porušili európske pravidlá o voľnom pohybe. Útes totiž blokuje lodiam španielskych rybárov cestu a bráni im v práci. A niečo také si nemôžu dovoliť, nahneval sa minister vlády konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya, ktorá v nárokoch na území zastáva tvrdší postoj.

„To, čo povedal Garcia-Margallo, pripomína skôr spôsoby vyhlásenia, ktoré je možné započuť zo Severnej Kórey, nie od európskeho partnera,“ povedal Picardo podľa britského serveru The Daily Telegraph. A dodal, že ministrova rétorika pripomína „rinčanie zbraní“, aké Gibraltár zažil naposledy v časoch diktatúry.