Pred štyrmi rokmi Komal študovala Kalifornskú univerzitu. Keď išla na koľaj, pristúpil k nej bezdomovec a požiadal ju o peniaze, aby si mohol kúpiť jedlo. Komal vzala tohto muža na obed, počas ktorého sa dozvedela, že muž bol vojak a nedávno sa vrátil z Iraku. Tento zážitok jej vyrazil dych, a tak na univerzite začala s iniciatívou, ktorá umožňovala darovať prebytočné jedlo z jedálni miestnym bezdomovcov.

Komal Ahmad, podľa ktorej je plytvanie potravín doslova najhlúpejší problém na svete, je teraz CEO neziskovéj organizácie COPIA.

komal

„Hlad je zlý – je všade – ale v Amerike, v najviac prosperujúcej, industrializovanéj krajine na svete by nemal existovať,“ dodala Komal. „Predstavte si futbalový štadión naplnený jedlom až po jeho okraj. Toľkých jedlom sa denne plytvá každý deň v Amerike, a zbytočne.“

Aplikácia Copia – Zero Food Waste. Zero Hunger. umožňuje spoločnostiam a projektantom udalostí darovať svoje potravinové prebytky tým, ktorí to potrebujú. Stačí kliknúť na jedno tlačidlo. Vodiči organizácie potom zbierajú zvyšky jedla a doručí ich tam, kde je najviac potrebné.

Zatiaľ táto aplikácia funguje v oblasti San Francisca, pričom spoločnosti sa podarilo nakŕmiť asi 691 tisíc bezdomovcov v meste. Príbeh mladej ženy bol zverejnený na spravodajskom portáli CNET, čím bola oslovená oveľa širšia verejnosť, ktorá túži po tom, aby firma expandovala aj do ďalších oblastí a krajín.

facebook
facebook

„Nečakala som, že nás to vyhodí do povetria. Ľudia z ďalekých krajín, ako Nairobi, Bangalore a Hongkong, nám napísali žiadosť, že by chceli túto aplikáciu aj do svojich miest a krajín,“ dodala na záver Komal.