V Banskej Štiavnici dvaja mladíci tragicky zomreli v starej štôlni. Hasiči ich tela nemôžu vytiahnuť

1117

Dvaja mladí muži sa vo štvrtok venovali hľadaniu nerastov v Banskej Štiavnici a vstúpili do nepoužívanej štôlne. Celá vec bohužiaľ skončila tragédiou. Dvojica si totiž so sebou vzala do podzemnej chodby elektrocentrálu a vo vnútri sa zrejme udusili oxidom uhoľnatým z jej splodín. Štôla je navyše zle prístupná, a tak sa k nej hasiči nemohli dostať s žiadnou technikou. Hoci záchranári na mieste zasahovali až do ôsmej hodiny večernej, nedokázali tela mužov vyslobodiť a museli vo svojich snahách pokračovať ešte v piatok.

„Pravdepodobne v starej štôlni hľadali minerály, mali zrejme naštartovanú nejakú centrálu. Je predpoklad, že sa udusili,“ povedal pre TV Markízu riaditeľ Hlavné banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dvojica v úzkom priestore bez odvetrávania nadýchala oxidu uhoľnatého. Podľa Paulíka bola totiž koncentrácia tohto plynu na mieste vysoká. Mužov vo štôlni našiel kamarát, ktorý za nimi išiel do lesa, žiaľ už im nebolo pomoci.

Privolaní záchranári sa nemohli k miestu dobre dostať s technikou, pretože terén v okolí štôlne bol veľmi náročný. „Terén je ťažko prístupný, nedá sa tam s žiadnou technikou aj štvorkolka s pohonom 4×4 má problém,“ prezradil TV JOJ jeden zo zasahujúcich hasičov.

Príbeh so šťastným koncom. Dvojročný chlapček prežil tri chladné noci sám v horách. Je to pravý horal! Smeje sa záchranár

Práve kvôli vysokej hladine oxidu uhoľnatého vo vnútri chodby, ale aj kvôli ďalším problémom, sa z vyslobodenie tiel stal veľmi komplikovaný problém. „Z dôvodu úzkych chodieb, možného zaseknutie sa príslušníkov a následného zosuvu pôdy tela doposiaľ nebolo možné vytiahnuť. Na miesto bola povolaná Hlavná banská záchranná stanica z Prievidze, ktorá sa pokúšajú vytiahnuť pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré dovnútra vháňa vzduch,“ uviedla pre Markízu Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru slovenských republiky. Podľa informácií tejto televízie by sa mala v piatok stanoviť na krízovom štábe stratégie, ako telá oboch nešťastných mužov zo štôlne vyslobodiť.

Čílski baníci chcú bojovať o autorské práva na film o nich

Smrť v Slovenskom raji! Hubár sa zrútil z 30metrového zrázu