V Čiernom mori bol nájdený najstarší neporušený vrak lode na svete

1066

Na dne Čierneho mora bol nájdený vrak lode, ktorej vek sa odhaduje na 2400 rokov. Ide o najstarší vrak lode, ktorý bol nájdený v celku. Ide o 23 metrov dlhú grécku obchodnú loď.3

Loď je skutočne vo výbornom stave a je neporušená. Súčasťou trupu je aj kormidlo, zábradlia, sťažeň alebo lavica pre posádku. Podobnú loď mohli ľudia doteraz vidieť len vyobrazenú na Váhe sirén, ktorá je uložená v Britskom národnom múzeu.

„Antická loď ležiaca nedotknutá na dne mora dva kilometre pod hladinou, to je niečo, čomu by som skôr neveril, že je vôbec možné,“ hovorí profesor Jon Adams z univerzity v Southamptone. „Úplne to zmení pohľad na moreplavbu a lodiarstva v staroveku,“ dodáva.

Karbónová analýza vraku ukázala, že pochádza zo 4. storočia pred naším letopočtom. V dobrom stave ho udržala voda v Čiernom mori, ktorá je veľmi slaná. Soľ zakonzervovala drevo a pôsobila ako antioxidant. V normálnej vode by sa vrak dávno rozložil.

Nemec doplával na kajaku do Austrálie, len aby ho tam zatkli ako nepriateľského votrelca

Projekt mapovania dna Čierneho mora trvá už tri roky. Za tú dobu bolo prehľadné s tými najmodernejšími technológiami, ktoré sa inak používajú pri hľadaní ropných nálezísk, 2000 štvorcových kilometrov dna. Bolo nájdených 60 vrakov od antiky až po moderné lode.