V Dánsku do väzenie na 6 mesiacov za zahaľovanie tváre. „Nikáb nezložím,“ zúri študentka

2320

Až polročné väzenie bude hroziť oddnes v Dánsku tomu, kto opakovane poruší zákaz zahaľovanie tváre na verejnosti. Severská krajina sa tak pripája k niekoľkým ďalším európskym štátom, ktoré už podobné opatrenie zaviedli skôr. A hoci sa zákaz týka akéhokoľvek zahalenie celej tváre, napríklad aj lyžiarskou maskou, kritici ho najviac spájajú so ženskými moslimskými odevmi, ako je burka či nikáb.

 „Nikáb nezložím,“  zúri študentka 

„Svoj nikáb si nezložím. A ak to niekedy urobím, tak len preto, že sama budem chcieť,“ uviedla Dvadsaťjedenročná študentka pedagogickej školy Sabina. Spolu s ďalšími odporkyňa tohto opatrenia, aj nemoslimskými ženami, sa dnes chystá v Kodani do protestného sprievodu. Niektoré jeho účastníčky chcú ísť na demonštráciu so zakrytou tvárou.

Dánska vláda ale opatrenia obhajuje s tým, že zahaľovanie tváre „nie je zlučiteľné s hodnotami dánskej spoločnosti“. Dánsky minister spravodlivosti Sören Pape Poulsen už skôr tiež uviedol, že „je neúctivé skrývať svoju tvár počas komunikácie vo verejnom priestore.“

 Pokuta aj väzenie, v mraze zákaz  neplatí 

Ľudia, ktorí tento zákon porušia prvýkrát, riskujú pokutu do 1000 dánskych korún (135 Eur). Pri opakovanom porušení hrozí pokuta až 10 000 dánskych korún či trest väzenia až na šesť mesiacov. Každý, kto bude vyhrážkami či násilím nútiť druhú osobu nosiť závoj zahaľujúcu tvár, môže byť tiež pokutovaný, prípadne uväznený až na dva roky.

Zákon, ktorý predložila stredopravá vládnuca koalície, schválili poslanci tento rok v máji pomerom 75 hlasov ku 30, 74 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Nová legislatívna norma povoľuje, aby si občania zahaľoval tvár, ak k tomu majú zreteľné dôvody, ako je napríklad mrazivé počasie. Zakrývať tvár si môžu tiež v prípade, že tým plnia iné zákonné nariadenie, akým je napríklad používanie motocyklových prilieb. Zákaz sa netýka ani masiek počas karnevalov.

Nahá modelka zneuctila Múr nárekov. Židia kvôli tomu zúria

Dánska vláda už v roku 2008 zakázala zahaľovanie tváre sudkyniam, čo ale nemalo v praxi vplyv, pretože u dánskych súdoch vyznávačky islamu nepôsobia. Ako prvý v Európe zakázali zahaľovanie tváre na verejnosti v roku 2011 Francúzsko. Podobné opatrenia potom prijali napríklad Bulharsko, Lotyšsko, Rakúsko či Holandsko.