V tureckých voľbách vedie strana premiéra Erdogana, ten zrejme neodstúpi

268

Voľby sa považujú za test premiérovej popularity. Erdogan už skôr vyhlásil, že chce odstúpiť, ak jeho strana nezvíťazí. Erdoganov kabinet rieši množstvo škandálov, jedným z nich je korupčna aféra, do ktorej boli údajne zapletení niektorí ministri. Kritiku si turecký premiér vyslúžil aj za zablokovanie komunikačnej siete Twitter a portálu YouTube.

AKP sa dostala k moci v roku 2002. Od tej doby neprehrala jediné voľby. V komunálnych voľbách v roku 2009 získala 39 percent hlasov a tento rok chcela dostať aspoň rovnaké množstvo. Hlavné opozičné zoskupenia, Ľudová republikánska strana (CHP), opisuje Erdogana ako skorumpovaného diktátora, ktorý je odhodlaný udržať sa všetkými prostriedkami pri moci.

Napätie v Turecku v posledných dňoch pred voľbami narastalo. Pri stretoch, ktoré nedeľné voľby sprevádzali, zomrelo podľa agentúry Reuters na juhovýchode krajiny osem ľudí.

Erdogan tvrdí, že obvinenia z korupcie je sprisahaním organizovaným jeho ideologickým protivníkom, umierneným islamským duchovným Fethullahem Gülen, ktorý žije v Spojených štátoch. V súvislosti s policajným vyšetrovaním preto začal tvrdo bojovať s justíciou, ktorú viní zo zaujatosti, a v rámci tohto boja dal prepustiť či premiestniť niekoľko tisíc policajtov, prokurátorov a sudcov. Vláda si tiež zaistila väčší vplyv nad Najvyššou radou sudcov a prokurátorov (HSYK), ktorá patrí k najvyšším justičným orgánom v krajine.