Vrátime tento rok Ukrajinu do Donbasu a na Krym, sľúbil prezident Porošenko

538

Prioritou ukrajinskej vlády je pre rok 2016 obnovenie suverenity štátu v Donbasu a úsilie o navrátenie Krymu anektovaného Ruskom. V Kyjeve to vo štvrtok povedal prezident Petro Porošenko. Dosiahnuť tieto ciele chce politickými, diplomatickými a podľa medzinárodnoprávnimi prostriedkami.

„Predovšetkým zabezpečenie mieru a zdôrazňujem vrátenie Ukrajiny do Donbasu. V roku 2016 sa musí obnoviť zvrchovanosť Ukrajiny,“ vyhlásil podľa denníka Ukrajinská pravda šéf štátu pri predstavovaní hlavných cieľov vedenia krajiny v novom roku.

    „Dôležitou prioritou v programe (vlády) tiež zostáva boj o navrátenie Krymu,“ uviedol takisto Porošenko. V tejto súvislosti sľúbil navrhnúť „medzinárodný mechanizmus pre ukončenie okupácie (Krymského) polostrova“.

„Takéto mimoriadne zložité úlohy, ako je navrátenie Krymu a Donbasu (Ukrajine), plánujem riešiť v prvom rade politicko-diplomatickú a medzinárodnoprávnou cestou,“ zdôraznil súčasný prezident.

Pokiaľ ide o Krym, Porošenko tiež povedal, že Ukrajina je tam pripravená okamžite začať dodávky elektrickej energie, ale len vtedy, ak bude v príslušnom kontraktu polostrov označený za ukrajinský. „Sme pripravení elektrinu dodať, ale na ukrajinský Krym. Chcete – berte. Nechcete – počkáme na obnovenie ukrajinskej suverenity nad Krymom,“ povedal.