Výzvedné programy USA čaká revízia, špehovanie politikov možno skončí

652

V utorok to vyhlásila šéfka výboru, vplyvná demokratická senátorka Dianne Feinsteinová. Je to reakcia na škandál týkajúci sa sledovania zahraničných politických špičiek.

Washington v súčasnosti čelí ostrej zahraničnej kritike kvôli tvrdením, že americká Národná bezpečnostná agentúra ( NSA ) odpočúvala niektoých popredých zahraničných politikov, údajne vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, a sledovala e – mailovú a telefonickú komunikáciu miliónov ľudí. Podľa nemenovaného vysoko postaveného zdroja z americkej administratívy Biely dom uvažuje, že monitorovanie hláv spojeneckých štátov ukončí.

 „Ukazuje sa, že niektoré monitorovacie aktivity prebiehali viac ako desať rokov, bez toho aby o tom senátny výbor pre výzvedné služby bol uspokojivo informovaný,“ vyhlásila podľa agentúry AFP Feinsteinová. „Som presvedčená, že prezident Barack Obama nevedel o tom, že sa od roku 2002 zbierali údaje o komunikácii kancelárky Merkelovej,“ oznámila tiež senátorka. Feinsteinová sa proti sledovaniu predstaviteľov amerických spojencov ostro postavila a vyhlásila, že dohľad nad NSA je potrebný zvýšiť. Sľúbila tiež, že výbor vykoná celkovú kontrolu všetkých výzvedných programov pre zber údajov.

 Napätie v medzinárodných vzťahoch v pondelok vyvolali nové správy, ktoré obviňujú americkú NSA zo sledovania viac než 60 miliónov telefonických hovorov počas jediného mesiaca v Španielsku. Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel mali americkej rozviedky v posledných rokoch odpočúvacie stanice v 80 miestach sveta, z toho 19 v európskych mestách vrátane Prahy, Berlína, Paríža, Madridu, Ríma a Ženevy.

 Biely dom v pondelok informoval, že USA by mohli ďalej obmedziť zber informácií zo strany NSA. Revízia monitorovacích procesov NSA by vraj mohla byť hotová do konca roka.