Žena si do súdnej siene obliekla nohavice. Sudca ju za to poslal do väzenia

1546

V roku 1938 sa u losangeleského súdu preberal prípad vlámania. Namiesto neho si ale hlavnú pozornosť pre seba ukradla svedkyňa, ktorá sa v súdnej sieni objavila v nohaviciach.

10. novembra 1938 sa uskutočnilo súdne konanie v kauze dvoch mužov podozrivých z vlámania. Jednou zo svedčiacich bola tiež Helen Hulick, dvadsaťosemročná učiteľka z materskej škôlky. Práve kvôli nej muselo byť vypočutie nakoniec posunuté na iný deň. Žena sa v súdnej sieni totiž objavila v zelenooranžových nohaviciach, čím proti sebe popudila sudcu Arthura S. Guerin. Nariadil jej, aby si na ďalší deň súdu obliekla šaty.

„Odkážte sudcovi, že si stojím za svojimi právami,“ nenechala sa Hulick jeho príkazom zastrašiť v rozhovore pre LA Times. „Ak mi nariadi, aby som si obliekla šaty, neurobím to. Mám rada nohavice, pretože sú pohodlné.“

Ako povedala, tak taky urobila. O päť dní neskôr sa pred súdom objavila znovu v rovnakom oblečnní. Guerin tak musel celé konanie opäť posunúť a žene navyše pohrozil, že ak nabudúce nepríde riadne oblečená, čaká ju trest.

Kuriozity zo súdnej sieni: Vyťahal si mi vagínu, žaluje žena svojho exmilenca s dlhým penisom. Chce po ňom odškodné

„Keď ste do súdnej siene naposledy prišla oblečená v nohaviciach, upútali ste na seba pozornosť divákov, väzňov a súdnych atašov viac než náš prípad. Boli ste požiadaná, aby ste sa vrátila v oblečení prijateľnom pre súdny proces. Dnes tu ale opäť stojíte v rovnakých nohaviciach a otvorene sa tak vzpierate súdu a jeho povinnosti viesť konanie usporiadaným spôsobom. Týmto vám rozkazujem vrátiť sa zajtra v prijateľných šatách. Inak vám bude zabránené v kauze svedčiť, pretože týmto bránite výkonu spravodlivosti. Buďte ale pripravená na to, že budete podľa zákona potrestaná za pohŕdanie súdom,“ povedal vo svojom príhovore.

Hulick si stála na svojom aj tentoraz. Sprevádzaná advokátom Williamom Katz novinárom povedala: „Počúvajte, nohavice nosím od svojich pätnástich rokov. Okrem spoločenských šiat doma žiadne iné nemám. Ak sudca chce, aby som prišla v spoločenských šatách, pokojne. Tiež nabudúce si vezmem nohavice a ak ma za to pošle do väzenia, dúfam, že tým aspoň pomôžem ďalším ženám, aby už navždy mohli nosiť nohavice.“

Na ďalší deň ju trest skutočne neminul a na päť dní bola poslaná za mreže. Na kauciu bola ale zase prepustená a jej advokát prípad zaslal k odvolaciemu súdu. Tu bol rozsudok Guerin zrušený a Hulick mohla k súdu konečne slobodne prísť vo svojich obľúbených nohaviciach.

Záverečná pointa? Keď sa o niekoľko mesiacov znovu konalo súdne konanie, Hullick si ku zlosti sudcu obliekla šaty.