Zomrela Francisca Susanová (†124), bola posledným známym človekom, ktorý sa narodil ešte v 19. storočí

1349

Filipínka Francisca „Lola“ Susanová, považovaná za posledného žijúceho človeka, ktorý sa narodil ktorý sa narodil pred rokom 1900, zomrela v pondelok v skutočne požehnanom veku 124 rokov.

Odchod zo sveta 124-ročnej Franciscy potvrdili filipínske úrady. Vedenie mesta Kabankalan, kde starenka žila, novinu o jej skone zverejnila na svojom profile na sociálnych sieťach.

„S ľútosťou v srdciach sme prijali smutnú správu, že naša milovaná Lola Francisca Susanová v pondelok 22. novembra nad ránom zosnula. Jej nárok na titul človeka, ktorý sa doložene dožil najvyššieho veku, sa ešte stále overuje,“ uviedol starosta mesta Pedro Zayco. Proces zápisu do Guinessovej knihy rekordov prebieha už od septembra.

Mesto hlboký zármutok a sústrasť prejavilo pozostalým menom všetkých občanov Kabankalanu. Za príbuznými, priateľmi a známymi nebožkej, rovnako ako za starú pani samotnú, úradníci tiež pomyselne vyslali svoje modlitby.

Bezprostredná príčina smrti sa bude ešte len zisťovať, nič ale nenasvedčuje tomu, že by Francisca zomrela na ochorenie covid-19. Podľa mesta ani netrpela žiadnymi príznakmi choroby.

Pokiaľ sa jej vek 124 rokov potvrdí, preskočí Lola v knihe rekordov Francúzku Jeanne Calmentovú, zomrelú v roku 1997 vo veku 122 rokov, uviedol New York Post.

Šamani z Poľska varili ayahuascu po hektolitroch a organizovali seanse! 

Keď sa pani Susanová roku 1897 narodila, na Filipínach ešte vykonávalo svoju koloniálnu nadvládu Španielsko, ktoré sa ale moci vzdalo hneď nasledujúceho roku.

V roku 1897 sa okrem Loly „narodila“ tiež napríklad cukrová vata alebo aspirín.