Ako upokojiť psa?

• Vezmite ho na prechádzku
Zlá nálada môže prameniť z nedostatočného pohybu. Nie nadarmo sa hovorí, že najšťastnejší sú ti psi, ktorí žijú na záhrade. Aj keď vám pripadá, že má váš štvornohý parťák pohybu dosť, výdatnou prechádzkou rozhodne nič nepokazíte.
• Venujte mu viac pozornosti
Nešťastný pes sa veľakrát len nudí. Skúste mu zaobstarať novú hračku, hrajte sa s ním alebo ho vezmite do parku medzi iné psy. Rovnako ako pri prvej rade platí, že pohyb je liekom na všetky starosti.
• Vyhľadajte odbornú pomoc
Keď vášho kamaráta niečo veľmi trápi a vy si už neviete rady, nezostáva, než navštíviť veterinára. Ten ho prezrie, či nie je stres spôsobený nejakým zdravotným problémom, prípadne vám poradí vhodnú medikáciu na upokojenie.

Ako upokojiť mačku?

• Kto sa hrá, nehnevá
Rovnako ako u psov je aj pre mačky dôležitý pohyb a zábava. Schovávajte jej maškrty, aby si ich musela uloviť. Kúpte jej nové závesné hračky a uvidíte, akú bude mať radosť.
• Maznanie
Niektoré mačky sa v strese schovávajú na najrôznejšie miesta len preto, aby vás prinútili ich hľadať. Skúste im nenaliehavé ponúknuť vašu dlaň, a ak sa o ňu začne trieť, máte vyhrané. Niektoré mačky sú veľmi fixované na svojich pánov a potrebujú vziať na klin a hladkať aj niekoľkokrát denne
• Návšteva veterinára
Nechajte ju prezrieť, či napríklad nemá blchy, ktoré ju obťažujú. Veterinár tiež môže vylúčiť prípadnú závažnejšie chorobu. Niekedy môžu stres spôsobovať aj dlhé pazúriky zasekávajúce sa do vankúšikov labiek, preto sa rozhodne oplatí pravidelne kontrolovať ich dĺžku.